Türkiye Üçüncü Avrupa Oyunları’nın Yıldızı Oldu

Türkiye’de spor denildiği zaman akla yalnızca futbol geliyor. Bilhassa son yıllarda bu algının değiştiğini söyleyebiliriz. Basketbol ve voleybol gibi sporlar da fazlasıyla popüler hale geldi. Ancak, olayı yalnızca takım sporları ile sınırlı tutmamak lazım! Türkiye’de bireysel spor yapan ve çok sayıda başarı elde eden sporcular bulunuyor.

Üçüncü Avrupa Oyunları, geçtiğimiz günlerde Polonya’da düzenlendi. 13 farklı şehirde düzenlenen bu organizasyona sayısız sporcu katıldı. Türkiye’yi temsil eden sporculardan beklenti bir hayli fazla idi. Gelin, Türkiye’nin Üçüncü Avrupa Oyunları’nda neler yaptığına yakından bakalım!

Türkiye Polonya’dan 38 Madalya ile Dönüyor

Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndan çok sayıda madalya ile dönmüştük. O döneme damga vuran sporcular, spor hayatlarına halen daha devam ediyorlar. Türkiye, Polonya’da düzenlenen bu organizasyona 103 kadın, 90 erkek sporcu ile katıldı. Sporcularımız, 19 farklı branşta mücadele ettiler.

Türkiye’yi Üçüncü Avrupa Oyunları’nda temsil eden sporcuların başarılı olacakları tahmin ediliyordu. Ancak, böylesine üstün bir başarı elde edeceklerini herhalde kimse tahmin edemezdi. Sporcularımız, turnuvayı 38 madalya ile tamamladılar. Dokuz altın, dokuz gümüş ve yirmi bronz madalya kazanan sporcularımız, bizleri gururlandırdılar.

Sporcularımızın eskiye kıyasla çok daha iyi sonuçlar aldıklarından bahsetmek gerekir. 2015 yılında Azerbaycan’da düzenlenen Avrupa Oyunları’nı 29, 2019 yılında Belarus’ta düzenlenen Avrupa Oyunları’nı ise 15 madalya ile tamamlamıştık. Sporcularımız, bu yıl 38 madalya kazandılar. Neredeyse Azerbaycan ve Belarus’taki madalya sayısının toplamı kadar madalya kazanarak önemli bir başarı elde ettiler.

İki Kadın Sporcumuz Bizleri Gururlandırdılar

Türkiye, Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu isimlerini iki yıl önce Tokyo’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları sırasında duymuştu. Her iki sporcumuz da olimpiyatlarda madalya kazanarak bizleri fazlasıyla mutlu etmişlerdi. Busenaz Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmıştı. Kendisi, bu başarısına bir de Dünya şampiyonluğu eklemişti. Busenaz Sürmeneli, başarısından ve azminden herhangi bir şey kaybetmedi. Yukarıdaki başarılarına bir yenisini Polonya’da ekledi. Üçüncü Avrupa Oyunları’nda altın madalya kazandı.

Buse Naz Çakıroğlu’nun da adaşından herhangi bir farkı yoktu. O da Tokyo’da gümüş madalya kazanmıştı. Buna bir de Avrupa ve Dünya şampiyonlukları eklemişti. Kendisi, Polonya’da düzenlenen Üçüncü Avrupa Oyunları’nda üst üste ikinci defa şampiyonluk kazandı.

Birçok Kategoride Madalya Kazandık

Türkiye, daha önce de ifade ettiğimiz gibi Üçüncü Avrupa Oyunları’nda dokuz altın madalya kazandı. Boks kategorisinde iki, atıcılıkta bir, tekvandoda iki, muaythaide bir, karatede bir, kickboksta da bir altın madalya elde ettik.

Sporcularımız, atletizmde iki, boksta bir, karatede bir, muaythaide iki, atıcılıkta bir, tekvandoda bir ve on metre havalı tabanca erkek milli takımı olarak da bir olmak üzere toplam dokuz gümüş madalya kazandı. Sonuç olarak, bu turnuva bizler için çok iyi geçti.