Konyaspor’un Sıralaması Değişmeyecek

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği başarılı performansa rağmen son düzlükte ekstra puan kayıpları yaşayan Konyaspor, bir süredir Fenerbahçe’ye kaptırdığı 2’incilik koltuğunu geri almaya çalışıyor. Ligin 35’inci haftasında kendi sahasında Fatih Karagümrük’ü konuk edecek olan Konya temsilcisi bu bağlamda Sarı Lacivertli takımın haftanın açılış maçında puan kaybetmesini bekliyordu ancak beklenen olmadı. Fenerbahçe’nin Gaziantep FK karşısında 3-2’lik skorla galip gelmesiyle birlikte Konyaspor’un bu hafta da 2’incilik şansı kalmadı.

Kaçan Kovalanır

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, son düzlüğe girilirken yaşadığı puan kayıpları nedeniyle 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptırmaktan kurtulamamıştı.

Konya temsilcisi bu durumu telafi edebilmek adına verdiği mücadelede yine başarılı işler çıkartıyor ancak Fenerbahçe’nin akıl almaz formu Yeşil Beyazlı takımın hedefine ulaşmada verdiği mücadeleyi engelliyor.

Ligin 35’inci haftasını açan müsabakada kendi sahasında Gaziantep FK’yı konuk eden Sarı Lacivertli takım sahadan 3-2 galibiyetle ayrılarak üst üste 7’inci galibiyetini aldı ve bu haftayı da 2’inci sırada kapatmayı garantiledi.

Bu bağlamda kendi sahasında Fatih Karagümrük’ü misafir edecek olan Konyaspor’un 35’inci haftayı da 2’inci olarak kapatma şansı kalmadı. İlhan Palut’un takımı İstanbul temsilcisi karşısında yine galip gelmeye çalışacak ancak bu maçtan alınacak 3 puan en azından bu haftalık sıralamada bir değişiklik yaratamayacak.

Avrupa Aşkına

Öte yandan Konyaspor adına bu maçlardan alınacak puanlar çok önem taşıyor. Fenerbahçe’nin takvimi ve güncel formu 2’incilik şansı adına Sarı Lacivertli takımı daha da öne çıkarsa da Beşiktaş ile her iki takımın da karşı karşıya geleceğini unutmamakta fayda var.

Bu açıdan bakıldığından Konyaspor adına tüm mücadelenin Avrupa adına verildiğini dile getirmek yanlış olmaz. Yeşil Beyazlı takım bu sezon yaşadığı tüm kötü olaylara rağmen, elindeki kısıtlı imkanlara rağmen bu mücadelenin içerisinde hep yer aldı ve bu sayede gerçekten taraflı tarafsız herkesin gönlünü fethetti.

Hele ki Ahmet Çalık’ın vefatından sonra dağılması beklenen Konya temsilcisi yine de toparlandı ve verdiği mücadeleyle birlikte hep üst sıralarda kaldı. Bu açıdan oldukça değerli bir iş çıkartan Konyaspor’un ayrıca takdir edilmesi gerekiyor.

Ligin ikinci sezonunda takımın zaten ister istemez bir düşüş yaşayacağı tahmin ediliyordu. Zira her ne kadar her biri ayrı ayrı kaliteli oyuncular olsa da Konyaspor oyuncuları üst sıralarda mücadele etmeye alışkın olan, buranın dinamiklerini net bir şekilde bilen oyuncular değil.

Nitekim Fenerbahçe’nin son dönemdeki formuyla Konyaspor’un son dönemdeki formu karşılaştırıldığında bu farkın takımlar adına ne kadar etkili olduğunu anlamak çok daha kolay oluyor. Bununla birlikte Yeşil Beyazlı ekip bu mücadeleden hiç vazgeçmedi ve kendisine ne denirse densin otoriteleri de kendisine güvenmeyenleri de bir şekilde yanıltmayı ve üst sıralarda kalmayı net bir şekilde başardı.