Konyaspor’un Kötü Serisi

Süper Lig’in 32’inci haftasında oynadığı Rizespor maçından aldığı mağlubiyetle birlikte 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptıran Konyaspor, 33’üncü hafta müsabakasında kozlarını paylaşacağı Gaziantep FK maçının hazırlıklarına devam ediyor. Yeşil Beyazlı takım Fenerbahçe’nin Göztepe ile karşı karşıya geleceği haftada hata yapmasını bekleyecek ve kendisi de sahadan galibiyetle ayrılmayı hedefleyecek. Bununla birlikte Gaziantep FK ile oynanan geçmiş maçlara bakıldığı zaman Konya temsilcisinin Kırmızı Siyahlı takım karşısında hiç kazanamamış olması da dikkat çekiyor.

Galibiyet Hasreti

Bu sezon Süper Lig’in en başarılı performanslarından birini sergileyen Konyaspor, buna rağmen son haftalarda ekstra puan kayıpları yaşadığı için ligi kendisi adına en iyi noktada bitiremeyebilir.

Yeşil Beyazlı takım uzun bir süre lider Trabzonspor’un en yakın takipçisi oldu ancak 32’inci haftada aldığı Rizespor mağlubiyeti sonrasında 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye devretmek zorunda kaldı. Bu bağlamda takımın genel bir moral bozukluğu içerisinde olup olmadığını görmek ise Gaziantep FK karşısında oynanacak maçta mümkün olacak.

Teknik Direktör İlhan Palut yönetiminde çalışmalarına devam eden Konyaspor’da Gaziantep temsilcisi karşısında oynanan maçlar adına çok kötü bir durum söz konusu olduğu görülüyor. Bu zamana kadar Kırmızı Siyahlı takımla 5 kere kozlarını paylaşan Konya temsilcisi, bu maçların hiçbirisinden galibiyetle ayrılmayı başaramadı.

Rakibine karşı bu kadar ciddi bir psikolojik dezavantaja sahip olması Konyaspor’un başarılı oyuncuları üzerinde nasıl bir etki yaratacak merak konusu. İki takımın Konya’da oynayacağı müsabakanın doğal favorisi Konyaspor ancak bu seri de ister istemez dikkatleri çekiyor.

Çıkan Sonuçlar

Eski adıyla Gaziantep Büyükşehir Belediye şimdiki adıyla da Gaziantep FK olan rakibi karşısında ilk Süper Lig maçına 2019/2020 sezonunda çıkan Konyaspor, kendi sahasında oynadığı maçtan 0-0 beraberlikle ayrılmış, sezonun ikinci yarısında oynanan müsabakada ise Gaziantep FK 3-1 galip gelmeyi başarmıştı.

İki takımın 3’üncü düellosu 2020/2021 sezonunun 6’ıncı haftasında oynanan ve yine Gaziantep FK’nın bu sefer 1-0 galibiyetiyle sonuçlanan maçtı. Bir kez daha rakibi karşısında puan kaybeden Yeşil Beyazlı takım kendi sahasında oynadığı ikinci devre müsabakasında da yine 0-0 beraberliğe razı olmuştu.

Bu sezonun ilk yarısına gelindiğinde ise sonuç yine değişmedi. Gaziantep temsilcisinin sahasında oynanan maçta rakibi karşısında öne geçtiği maçta geriye düşmekten kurtulamayan Yeşil Beyazlı takımın oyuncuları, beraberliği sağlamış olsalar da son dakikalarda gelen gole engel olamadılar ve maç 3-2 Gaziantep FK galibiyetiyle sonuçlandı.

Bu bağlamda belirtmek gerekir ki Konyaspor Gaziantep FK karşısında sadece Ziraat Türkiye Kupası son 16 Turu müsabakasında kazanabildi. Süper Lig’de oynanan maçlarda rakibine üstünlük kuramayan ve hatta rakibinin üstünlüğüne müsaade eden Konya temsilcisi 33’üncü hafta müsabakasında bu durumu tersine çevirmek adına mücadele edecek.

Ligin en iyi iç saha ekiplerinden biriyle en kötü dış saha ekiplerinden birini karşı karşıya getirecek müsabaka 17 Nisan Pazar günü oynanacak.