Konyaspor’un Kalan Takvimi

Bu sezon Süper Lig’de oldukça başarılı performans sergileyen takımlardan biri olan Konyaspor, bu başarılı performansına rağmen oynadığı son maçlarda yaşadığı puan kayıpları nedeniyle 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptırmıştı. Yeşil Beyazlı takım adına olabilecek en sıkıntılı durum Fenerbahçe’nin çok ciddi bir form grafiğiyle gitmesi olurken geriye kalan maçlarda her iki takımın da zorlu müsabakaları olması Konya temsilcisinin şansını arttırabilir.

Takvimler Zorlu

Bu sezon Süper Lig’de şahane bir performans sergileyen Konyaspor, tarihinin en iyi sezonunu olabilecek en iyi şekilde tamamlamayı hedefliyor ancak bu hedef açısından çeşitli problemler yaşıyor.

Zira İlhan Palut’un takımının gerek şu an bulunduğu sıralamalardaki tecrübesizliği gerekse de son haftalarda yaşanan beklenmedik puan kayıpları 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptırmasına neden oldu.

Bununla birlikte Sarı Lacivertli takımın şu an ligin en formda takımı olması nedeniyle işler pek kolay değil. Öte yandan ligin geriye kalan kısa kısmında her iki takımın da oldukça zorlu maçları olacak.

Süper Lig’in 34’üncü haftasında Fenerbahçe Rizespor ile karşı karşıya geldiği maçtan 6-0 gibi farklı bir skorla ayrılarak 35’inci haftaya da 2’inci sırada girmeyi garantiledi. Konyaspor ise 24 Nisan tarihinde oynanacak maçta Yeni Malatyaspor ile kozlarını paylaşacak ve bu maçtan galip ayrılması durumunda rakibine puan farkını açma şansı vermemiş olacak.

30 Nisan tarihinde Fatih Karagümrük ile 8 Mayıs tarihinde Antalyaspor ile 15 Mayıs tarihinde Hatayspor ile karşı karşıya gelecek olan Konya temsilcisi 22 Mayıs tarihinde oynanacak Beşiktaş maçıyla ligi tamamlamış olacak.

Ortak Rakipler

Konyaspor kalan haftalarda Fenerbahçe ile ortak olarak Yeni Malatya, Karagümrük ve Beşiktaş ile karşılaşacak. Fenerbahçe’nin güncel formu Sarı Lacivertli takımın ligin geri kalanında oynayacağı maçları da kazanmasına dair ihtimali arttırıyor olsa da görüldüğü gibi bu 3 ortak maçtan İstanbul temsilcileriyle oynanacak 2’si oldukça zorlu geçecek.

Fenerbahçe’nin Konyaspor’un dezavantajına olabilecek bir diğer maçı ise Gaziantep FK karşısında oynayacağı maç. Zira Gaziantep temsilcisi ligin son dönemlerdeki en kötü takımlarından birisi ve genel performansa bakıldığında da en kötü deplasman takımlarından biri.

Bu bağlamda maçın Kadıköy’de oynanacak olması da Konyaspor adına ciddi bir sıkıntı olabilir. Öte yandan Fatih Karagümrük hiç tahmin edilemeyen bir takım olması nedeniyle Beşiktaş da dev bir rakip olması nedeniyle iki takımın da takılabileceği duraklar gibi görünüyorlar.

Bu noktada bir diğer sıkıntı da Konya temsilcisinin Antalyaspor ile karşı karşıya gelecek olması. Antalya ekibi ligin en iyi forma sahip olan takımlarından biri ve o döneme kadar herhangi bir aksilik olmadığı takdirde bu maça da benzer bir unvanla çıkmış olacak.

Bu açıdan bakıldığında genel tabloda Konyaspor’un 2’incilik şansı Fenerbahçe’ye göre daha düşük ancak iki takım arasındaki puan farkının düşük olması ihtimali sıcak tutuyor.