Konyaspor Korkarak Kazandı

Bu sezon Süper Lig’de oldukça başarılı performanslar sergileyen takımlardan biri olan Konyaspor, 2’incilik konusundaki iddiasını sürdürebilmek adına 34’üncü haftada Yeni Malatyaspor’un misafiri oldu. Küme düşmesi kesinleşen ilk takım olan Malatya temsilcisi karşısında 37 dakikada 2-0’ı bulan Yeşil Beyazlı takım, rakibi 10 kişi kalmış olmasına rağmen sahadan az kalsın puan kaybıyla ayrılacaktı.

Çıkartılacak Dersler

Bu sezon Süper Lig’de çok önemli bir performans sergileyen ve kulüp tarihine de geçen Konyaspor, ligin 34’üncü haftasında Yeni Malatyaspor’a konuk oldu.

Malatya temsilcisinin küme düşeceği kesinleşen ilk takım olması ve Konyaspor’un da 2’incilik iddiasını sürdürmesi için buradan çıkartacağı 3 puana çok ihtiyaç duyması bu maçın Konyaspor lehine sonuçlanacağını düşündürüyordu.

Nitekim bu sezonun en başarılı oyuncularından biri olan Abdülkerim Bardakçı 7’inci dakikada attığı golle perdeyi açtı ve Konyaspor 1-0 öne geçti. Bu güzel açılışa 20’inci dakikada Yeni Malatyaspor savunmacısı Gaston Campi’nin direkt kırmızı kartı da eklenince ekranları başından maçı izleyen Konyalı taraftarlar iyiden iyiye rahatladılar.

İlk yarının skorunu tescil eden gol 37’inci dakikada Ahmed Hassan’dan gelirken maçın ikinci yarısına girilirken Konyaspor çok rahatlamıştı. Bununla birlikte bu rahatlamanın ikinci 45 dakikada rehavete döneceğini tahmin etmek hiç kolay değildi.

47’inci dakikada Benjamin Tetteh’in attığı golle skorda durum 2-1’e gelirken 59’da bu sefer Nejc Skubic Konyaspor adına farkı 2’ye çıkaran oyuncu oldu. 63’üncü dakikada oluşan penaltı pozisyonunda Benjamin Tetteh attığı golle skoru 3-2’ye getirirken Yeni Malatyaspor daha becerikli bir takım olsa bu maçtan puanla ayrılmayı başarabilirdi.

Nitekim Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut da oyuncularını tebrik etmekle birlikte maçın bu noktaya gelmesinden memnun olmadığını kesin bir dille ifade etti. Başarılı teknik adam bu maçtan kendileri adına çıkarılacak birçok ders olduğunu ve çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Tecrübe Eksikliği

Konyaspor adına sezonun bu kısmını belirleyen etmenlerden birisi de takımın bu kadar başarılı sayılmasını da sağlayan oyuncularının potansiyelinden çok daha iyi bir performansı gösterebilmiş olmasıydı.

Bununla birlikte bu oyuncuların birçoğu kariyerleri boyunca bu kadar yüksek bir gerginlikle mücadele etme deneyimini yaşamamışlardı ve takım bu durumdan kaynaklı olarak ciddi sekteye uğradı. Ligin 2’incisi olmak Fenerbahçe adına belki başarısızlık olarak dahi sayılabilir ancak Konyaspor adına oldukça ciddi bir hadise ve oyuncular ister istemez bu durumun farkında olamayabiliyorlar.

Hâl böyle olunca Yeni Malatyaspor karşısında oynanan müsabakada da olduğu gibi takım rehavete kapılabiliyor. Bu durumun bu kadar kritik dönemlerde yaşanması oldukça can sıkıcı ancak elden de gelecek pek bir şey yok gibi görünüyor.

Bu maçtan aldığı 3 puanla puanını 64’e yükselten Konya temsilcisi, ligin 35’inci haftasında kendi sahasında Fatih Karagümrük’ü konuk edecek. İkincilik mücadelesi verdiği rakibi Fenerbahçe ise kendi sahasında Gaziantep FK’yı ağırlayacak.