Konyaspor Yeni Malatyaspor’a Misafir Oluyor

Son haftalarda oynadığı kritik maçlarda yaşadığı puan kayıpları nedeniyle 2’inciliği Fenerbahçe’ye kaptıran Konyaspor’da bu durumun telafisi için elden gelen her şey yapılıyor. Son derece yoğun bir şekilde hazırlıklarına devam eden Konya temsilcisi ligi olabilecek en iyi noktada bitirmek adına mücadelesine devam ederken, Yeşil Beyazlı takımı kâğıt üstünde oldukça kolay bir maç bekliyor. 34’üncü hafta müsabakasında ligde küme düşmesi kesinleşen ilk takım olan Yeni Malatyaspor’un misafiri olan İlhan Palut’un takımı bu maçtan mutlak 3 puanla ayrılmayı istiyor.

Hedefsiz Rakip

Bu sezon Süper Lig’de ezber bozan performanslardan birini sergileyen Konyaspor, buna rağmen ligin son dönemecinde gerek tecrübesizlik gerekse de başka faktörler nedeniyle 2’inci sıradaki koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptırmaktan kurtulamadı.

Yeşil Beyazlı takım ligin 32’inci haftasında Rizespor deplasmanında beklemediği bir mağlubiyet alınca o hafta Galatasaray karşısında kazanan Fenerbahçe 2’inci sıraya yerleşti. Bununla birlikte Konyaspor’un Yeni Malatyaspor’a konuk olacağı 34’üncü haftanın açılış müsabakasında Rizespor’a konuk olan Fenerbahçe, sahadan 6-0 gibi net bir galibiyetle ayrılarak bu haftayı da 2’inci sırada tamamlamayı garantiledi.

Ancak Konyaspor adına umutlar bitmiş tükenmiş değil ve takım elinden gelen her şeyi yapmakla mükellef. Bu durumun farkında olan İlhan Palut ve öğrencileri ligin 34’üncü haftasında kağıt üstünde olabilecek en kolay rakibe konuk oluyorlar.

Ligde küme düşmesi kesinleşen ilk takım unvanını alan Yeni Malatyaspor’un konuğu olan Yeşil Beyazlı takımda bu durumun avantaja çevrilmesi ve sahadan 3 puanla ayrılmak gerektiği konuşuluyor. 24 Nisan Pazar günü saat 16’da başlayacak müsabaka öncesinde kırmızı kart cezası devam eden Amar Rahmanovic dışında herhangi bir eksiği bulunmayan Konyaspor 61 puanla 3’üncü sırada yer alıyor.

İki takım arasında sezonun ilk yarısında Konya’da oynanan müsabaka 0-0 eşitlikle sona ermişti.

Dağılan Psikolojiler

Konyaspor’un bu maçtaki en büyük avantajı rakibinin artık ligde herhangi bir hedefi kalmamış bir takım olması. Bu durumun en net kanıtı da Malatya temsilcisinin küme düştüğü kesinleştikten sonra oynadığı ilk müsabaka olan Galatasaray karşısında bir gol yedikten sonra direkt dağılması olarak gösterilebilir.

Takım herhangi bir hedefi olmadığı için rakibinin attığı golü kalesinde gördüğü gibi maçtan düşüyor. Bu durumla alakalı olarak zaten elinden gelen bir şeyi olmayan Cihat Arslan’ın da bu durumu kabullendiğini dile getirmekte fayda var.

Konyaspor bu durumu bir avantaja çevirerek tıpkı 2’incilik mücadelesi verdiği Fenerbahçe’nin yaptığı gibi farklı skorlu bir galibiyetle maçı tamamlayabilirse takımın son haftalara girerken ivmesi daha da artma şansı bulabilir.

Bu açıdan değerli bir maç olan Yeni Malatyaspor maçından alınacak olumsuz bir sonucunsa hem matematiksel olarak hem de psikolojik olarak takımın 2’incilik şansına ciddi bir darbe vuracağını belirtmekte herhangi bir yanlışlık söz konusu olmaz.