İlhan Palut’un İlk Yıl Karnesi

Bu sezonun tartışmasız en başarılı takımlarından birisi olan Konyaspor, bu sezon erken kopan şampiyonluk yarışında Trabzonspor’u kovalayabilen tek takı oldu. Süper Lig’in 25’inci haftasında Trabzonspor maçından aldığı olumsuz sonuç nedeniyle sendelemeye başlayan Konya temsilcisinde buna rağmen sergilenen başarının en büyük mimarlarından birisi ise Teknik Direktör İlhan Palut. 9 Şubat 2022 tarihinde Konyaspor’un başına geçen başarılı teknik adam, 1 sene içerisinde Konyaspor’a seviye atlatmayı başardı.

Başarı Dolu

Bu sezonun en başarılı takımları sıralamaya bakılsa da bakılmasa da Konyaspor ile Trabzonspor. İki takım da hem planlı yönetimin hem başarılı teknik direktörlerin inşa ettiği sistemleri sayesinde bu sezon Süper Lig’de harikalar yarattılar.

Süper Lig’in 25’inci haftasında karşı karşıya gelecek iki takımın mücadelesinden çıkacak sonuç sezonun geri kalanında zirve yarışının akıbeti adına çok fazla şeyi belirleyecek. Bununla birlikte özellikle Konyaspor adına sezon nereye bitirilirse bitirilsin takımın kesinlikle başarılı olduğu söylenecektir.

İşte bu atmosferi yaratan teknik adam, İlhan Palut Konyaspor’un başına geçeli tam 1 sene oldu. Bu 1 sene içerisinde Konyaspor’a seviye atlatan başarılı teknik adam, camianın da evladı gibi görülmeye başlandı.

Özellikle Konyaspor’u ve Türk futbolunu yasa boğan Ahmet Çalık’ın vefatında gösterdiği tavır ve Ahmet Çalık’ın ailesine gösterdiği ilgi Konyaspor camiasının Palut’a bir başka taraftan daha bağlanmasını sağladı.

Futbolculuk da yaptığı Hatayspor’da verdiği başarılı performansla birlikte kendisini gösteren İlhan Palut, buradan Göztepe’ye geçmişti. İzmir temsilcisinde de başarılı bir iş yapan 45 yaşındaki teknik adam, geçtiğimiz sene Konyaspor’un başına geçmişti.

Hüviyet

Konyaspor’un kadrosu normal şartlar altında bakıldığında ne bir alt sıradaki Adana Demirspor ne de bir üst sıradaki Trabzonspor kadar yüksek bütçelerle kurulmuş değil. Zaten Konyaspor adına bu sezonu özel kılan da tam olarak düşük bütçeyle alınan yüksek performans.

Sezonun en başından beri istikrarlı bir performans sergileyen Konyaspor’da yükselişe geçen pek çok oyuncunun olması da aslında takım oyununun ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Rahmetli olan Ahmet Çalık, Ahmet’in savunmadaki partneri Abdülkerim Bardakçı, 6 numaraya devşirilen Amir Hadziahmetovic, Zymer Bytyqi gibi oyuncuların hepsi İlhan Palut yönetiminde kendilerini gösterdiler.

Bu takım oyunu sayesinde en büyük defolarını bile bir şekilde kapatmayı başaran Konya temsilcisi, İlhan Palut ile 60 maça çıktı. Bu 60 maçta 29 galibiyet alan Konyaspor, 15 maçta da rakibiyle berabere kaldı. Konyaspor, İlhan Palut yönetiminde sadece 16 maçtan mağlup ayrıldı.

Konyaspor’un bu başarısının en büyük mimarlarından birisi olan İlhan Palut, önümüzdeki dönemlerde kesinlikle daha büyük bir takımda görev bulacaktır.