Konyaspor’un Dengesi Bozuldu

Bu sezonun tartışmasız en başarılı takımlarından birisi olan Konyaspor, 8 Şubat 2022 tarihinde oynanan Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu karşılaşmasında Fatih Karagümrük’e konuk oldu. İstanbul temsilcisinin Olimpiyat Stadı’nda maçlarını yapıyor olması maçın kaderini aslında en başından değiştirdi. Bununla birlikte Konyaspor adına hiç de beklenmedik bir sonuç ortaya çıktı ve tam 5-4 biten maçta rakip Fatih Karagümrük bir üst tura yükselen taraf oldu. Maçta favori olan takımın Konyaspor olmasından daha sürpriz bir durum ise son 3 maçını tek golle kazanan Konyaspor’un 4 gol attığı maçta sahadan mağlup ayrılması oldu.

Paralel Evren

Bu sezon Süper Lig’de yazdığı öyküyle birlikte tüm futbol kamuoyunun sevgisini ve takdirini kazanan Konyaspor, Ziraat Türkiye Kupası’na Son 16 Turu’nda veda etti.

8 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta son haftaların formda olmayan takımlarından Fatih Karagümrük’e konuk olan Yeşil Beyazlı ekip, 2 kere öne geçtiği maçtan mağlup ayrıldı. Özellikle oyuna sonradan giren Emre Mor’un etkili oyununa engel olmakta zorlanan Konyaspor, sahadan 5-4 mağlup ayrıldı.

Olimpiyat Stadı’nın kendine has şartları, İstanbul’daki yoğun yağış gibi olumsuz faktörlerden etkilense de özellikle futbolseverler adına oldukça zevkli geçen maçtan keyif almayacak taraf ise iki takımın da teknik direktörü olacak.

Fatih Karagümrük, son maçında Yeni Malatyaspor karşısında tek gollü galibiyetle 3 puanı alırken, Konyaspor bu durumu 3 maçtır rakiplerine yaşatıyor. Altay, Adana Demirspor ve Giresunspor gibi ligin 3 benzemez takımına da tek gol atarak mağlubiyet yaşatan Konyaspor, 8 Şubat tarihinde ise başka bir takım gibiydi.

4 gol atmasından daha da ilginci 5 gol yemesi olan İlhan Palut’un takımı, Trabzonspor maçı öncesi aslında bir anlamda kan kaybetmiş oldu. Zira takım Çeyrek Finale adını yazdırabilmiş olsa hedefsiz kalma tehlikesi yaşanmayabilirdi.

Artan Önem

Bu sezonun şampiyonu Trabzonspor olarak görülse de tabii ki Konyaspor’un da bir şansı bulunuyor. Bununla birlikte takım adına Süper Lig’deki durum ne olursa olsun Ziraat Türkiye Kupası oldukça gerçekçi bir hedefti.

Bir defa bu kupayı kaldırmış bir takım olan Konyaspor, aynı başarıyı tekrarlayabileceğine daha fazla inanmalıydı. Ancak artık olan oldu ve Konyaspor’un hafta sonu oynanacak Trabzonspor maçına odaklanması gerekiyor.

Çünkü artık Konyaspor’un odaklanabileceği başka bir alan kalmadı. Bu durum da sezonu bu noktaya kadar getirebilmiş oyuncuların daha fazla baskı altına girmesine neden olabilir. Takım, eğer kendini başarıya şartlamışsa bu durumdan bir sıkıntı yaşayabilir. Bununla birlikte Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut, yaptığı her açıklamada takımının şu anda da çok başarılı olduğunu dile getiriyor.

Konyaspor ligi bu dakikadan sonra çok kötü bir noktada da tamamlasa, ilk 24 haftada gösterdiği performansla sezonun en başarılı takımı olmaya en net aday gösterilecek takım.