İlhan Palut’tan Özeleştiriler

Süper Lig’de 25’inci haftanın en çok öne çıkan maçı kuşkusuz Trabzonspor ile Konyaspor’u karşı karşıya getiren maçtı. Ligin ilk 2 sırasını karşı karşıya getiren maçta Trabzonspor sahadan 2-1 galip ayrılarak Konya temsilcisi ile arasındaki puan farkını 12’ye kadar çıkartarak avantajını arttırdı. Bununla birlikte Konyaspor cephesinde hakem Mete Kalkavan ile alakalı rahatsızlıklar dile getirilmişti. Özellikle maçtan sonra hakem Mete Kalkavan’ın yanına giden İlhan Palut’un direkt kırmızı kartla cezalandırılması dikkat çekmişti. İlhan Palut, maçtan sonra takımın Youtube hesabına yaptığı açıklamalarda çok önemli açıklamalar yaptı ve genel olarak özeleştiride bulundu.

Kırılma Yaratan

Tarihin en farklı şampiyonluklarından birisiyle tamamlanacak gibi görünen Süper Lig’in 2021/2022 sezonu aynı zamanda birçok tartışmayla hatırlanacak.

Sezonun en kritik maçlarından birinin oynandığı 25’inci haftada lider Trabzonspor ile 2’inci Konyaspor Trabzon’da karşı karşıya geldi. Maçın doğal favorisi olan Trabzonspor sahadan 2-1 galibiyetle ayrıldı ancak Konyaspor’un Trabzonspor karşısında gösterdiği direnç de alkış topladı.

Bununla birlikte Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut, maçtan sonra Konyaspor’un resmi Youtube kanalına önemli açıklamalarda bulundu. Maçtan yenilgiyle ayrıldıkları için üzgün olduklarını belirten başarılı teknik adam, yine de maçın artık geride bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Bu maça sadece kaybedilen bir 3 puan olarak bakmaları gerektiğini ve ligin devam ettiğini hatırlatan İlhan Palut, takımın bu noktada olumsuz bir kırılma yaşamamasını sağlamaya çalıştıklarının altını çizdi. Maçtan sonra Konyaspor’un hakemle alakalı rahatsızlıklarını da değerlendiren Palut, hakemin ambiyans kararları verdiğini ancak yenilgiyi kararlara bağlamanın da yanlış olacağını ifade etti.

Özellikle ilk yarıda istedikleri performanstan uzak kaldıklarını vurgulayan başarılı teknik adam, ikinci yarıda daha iyi bir performans gösterdiklerini savundu. Ancak bu noktada da Nwakaeme’nin yaptığı asiste engel olamadıklarını belirten Palut, güzel bir dakikada gol bulduklarını ancak bir şekilde beraberliği getiremediklerini ifade etti.

Maçın hakemi Mete Kalkavan’ın kararlarıyla alakalı olarak genel anlamda tatmin olmadığını ancak maçın buna bağlanmaması gerektiğini belirten Palut, özeleştiriler yaptı. Gördüğü kırmızı kart ile alakalı olarak kendisine kuralın böyle gerektirdiğinin iletildiğini dile getiren Konyaspor Teknik Direktörü, bundan sonra böyle bir kırmızı kart çıkıp çıkmayacağını takip edeceğini belirtti.

Bununla birlikte kendisinin de hata yaptığını ve başta sakin olması gerektiğini hatırlatan Palut, bu hatalardan ders çıkaracağını sözlerine ekledi.

Konyaspor’un Durumu

İlhan Palut’un kırılmaya dair ifadeleri oldukça değerli. Sezonun en iyi sistem takımlarından birisini oluşturan Palut, bu sistemden bir yenilgi yüzünden de haklı olarak vazgeçmek istemiyor.

Oyuncuları ve taraftarları genel resme bakmaya davet eden genç teknik adam, oldukça haklı. Zira Konyaspor bu maçtan mağlubiyetle ayrılarak şampiyonluğa dair şansını azaltsa da ligin hâlâ açık ara 2’incisi. Trabzonspor’un ara transfer döneminde tam 9 oyuncu transfer ettiği ve Konyaspor’un birçok bölgede istediği oyuncuları transfer edemediğini düşündüğümüzde iki takım arasında bu farkın oluşması da gayet normal.