Konyaspor Büyük Yara Aldı

Bu sezon lider Trabzonspor’u en yakından takip eden ve belki de en az Trabzonspor kadar başarılı bir takım olarak sayılması gereken Konyaspor, Süper Lig’in 25’inci haftasında lidere konuk oldu. Özellikle ilk yarıda hiç iyi bir performans gösteremediği maçta sahadan 2-1 mağlup ayrılan Konyaspor, henüz bitmeyen lig yarışında bir mucizeyi gerçekleştirebilmek hedefi konusunda büyük bir yara almış oldu.

Ekstra İstek

Bu sezonun Süper Lig’deki en başarılı takımlarından birisi olarak gösterilen Konyaspor, sezonun tartışmasız en başarılı takımı olan Trabzonspor’a konuk oldu.

13 Şubat 2022 tarihinde oynanan maçta Trabzonspor karşısına ekstra bir istekle çıktığı belli olan Yeşil Beyazlı ekip, bu ekstra isteğin zararlarını görmekten de kaçamadı. İlk yarıda çok fazla agresif bir oyun oynayan ve nedendir bilinmez fazla ezbere kaçan Konyaspor’un bu tercihleri de takımın bozguna uğramasına neden oldu.

Ne kadar iyi bir takım olursanız olun ve ne kadar iyi takım savunması yaparsanız yapın önlem alamayacağınız tek şey yetenektir. Özellikle futbolda yeteneğin öne çıktığı maçlarda takımların performansları gölgede kalabilir.

İlk yarıda kendi oyunundan da çok uzak olan Yeşil Beyazlı takım, ikinci yarıda Trabzonspor’un yetenekli ayaklarının kurbanı oldu. Anthony Nwakaeme ve Edin Visca’nın özel yeteneklerine engel olamayan Konyaspor, kalesinde 2’inci golü gördü.

Bu golden sonra daha geriye çekilen taraf Trabzonspor olunca Konyaspor baskıyı arttırdı ancak ilk gol oldukça geç geldi. Bu durumun neticesi ise Konyaspor’un ikinci golü bulamaması oldu. Konya temsilcisi, ekstra isteğinin ve küçük detayların kaybedeni olarak sahadan mağlup ayrılarak şampiyonluk yarışında çok ağır bir hasar aldı.

İlhan Palut’un Kartı

Bu sezonun hemen hemen her maçında hakemlerin verdiği kararlara dair tartışmalar vardı. Trabzonspor’un da Konyaspor’un da hakemlerden kaynaklı olarak şikayetçi oldukları maçlar olduğu kadar rakiplerini şikayetçi ettiği maçlar da oldu.

13 Şubat günü oynanan maçta kaderi değiştirecek bir hata var mıydı veya takdir hakları hep ev sahibine mi kullandı bunu kestirmek zor ancak en azından Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut durumun böyle olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte başarılı teknik adam, maç sonunda artık her ne yaşandıysa Mete Kalkavan tarafından direkt kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edildi. Bu durum PFDK kararı gelene kadar belirsizliğini koruyacak ancak başarılı teknik adamın bir süre yedek kulübesindeki yerinde olamayacağı kesin.

Ancak burada önemli olan nokta en nihayetinde Konyaspor adına lig mücadelesinin devam ettiği ve takımın başarılı teknik direktörüne yine ihtiyaç duyacağı. Yeşil Beyazlı takımın geriye kalan takvimi de oldukça zorlu. Bununla birlikte takımın Trabzonspor karşısında aldığı mağlubiyetten sonra yaşadığı moral bozukluğunu atlatabilmesi ve sonraki maçlarda daha hazır olabilmesi adına İlhan Palut’un saha kenarında olması oldukça değerli olabilirdi.