Hamilton ve Schumacher Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Formula 1 dünyasının unutulmaz isimleri denildiği zaman akla ilk olarak Hamilton ve Schumacher gelir. Her ikisi de elde ettikleri başarılarla Formula 1 tarihine damga vurmayı başardılar. Gelin, bu iki ismin hayat hikayesine yakından bakalım!

Michael Schumacher Birçok Sporcunun İdolü Olmayı Başardı

1969 yılında Almanya’da dünyaya gelen Schumacher dünyanın en yetenekli sporcularından birisi! Çocukluğundan itibaren yeteneğini ve ilgisini belli etti. Henüz dört yaşında iken karting aracına sahip oluşuyla geleceğin önemli sporcularından birisi olacağını gösteriyordu. Michael Schumacher kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmandı. 1987 yılında Avrupa Karting Şampiyonluğu’nu elde ederek geleceğin yıldızı olacağına dair ilk sinyalleri vermeye başladı.

Michael Schumacher Formula dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Herkesin efsane olarak adlandırdığı 90’lı yıllarla beraber bu dünyanın içerisinde yer almaya başladı. 1991 yılında Jordan takımının arabasında yerini aldı. Henüz bir çaylak olmasına rağmen sıralama turlarında öne çıkmayı başardı. 1991 yılındaki en iyi sıralama turunda yedinci oldu. Michael Schumacher 1994 sezonunda Senna adına yarıştı. Söz konusu yılda 92 puanla Dünya Şampiyonu oldu.

Buna ek olarak, o sezon çıkmış olduğu 17 yarışın dokuzunu kazanarak farkını ortaya koydu. Hatta, ikinci Dünya Şampiyonluğu’nu kazanarak tüm dünyaya kendisini olabilecek en iyi şekilde tanıtmıştı. Michael Schumacher üst üste beş şampiyonluk kazandığı dönemde dünyanın tartışmasız en iyisi olarak gösteriliyordu. 2000 yılında Haikinen ile girdiği mücadeleyi kazanarak 108 puanla şampiyon oldu. Bir sezon sonra hem şampiyonluğu hem de bir sezonda en çok yarış kazanma rekorunu elde etmişti. 2000’li yıllar Schumacher için rüya gibi geçmişti. Ancak, kendisi 2013 yılında ciddi bir kaza geçirdi. Kariyerine nokta koymak zorunda kaldı.

Hamilton Schumacher’i Aratmayan Bir Performans Ortaya Koydu

Mercedes; Schumacher’in 2013 yılında yaşamış olduğu kazanın ardından Hamilton ile anlaşmaya vardı. İngiliz pilotun neler yapacağı merak ediliyordu. Bilhassa Schumacher kadar başarılı olup olamayacağı tartışılıyordu. Hamilton Schumacher’in winner ruhunu bünyesinde taşıyordu. Yıllar içerisinde elde ettiği başarılarla Mercedes’i bu kararı için hiçbir zaman pişman etmedi.

Hamilton’un başarılarını saymakla bitiremeyiz. Kendisi tıpkı Schumacher gibi birçok sporcunun idolüdür. İngiliz pilot 2007 sezonunda henüz bir çaylakken elde ettiği başarılar ile adından söz ettirdi. Söz konusu sezonun şampiyonu elde ettiği 110 puan ile Kimi Raikkonen oldu. Hamilton ise sadece bir puan az topladığı için ikinci sırayı aldı.

Lewis Hamilton yıllar içerisinde elde ettiği başarılar ile 2007 sezonunu unutturdu. 2008 sezonunda Dünya Şampiyonu olmayı başardı. Bu başarının ardından bir süre şampiyonluklardan uzak kaldı. Ancak, geri dönmesini bildi. 2015 sezonunda Mercedes ve Hamilton dominasyonu vardı. Hamilton yıllar içerisinde üst üste şampiyonluklar kazandı. O da tıpkı Schumacher gibi yedi kez Dünya Şampiyonu olarak tarihe geçti.