Galatasaray Yeni Sportif Direktörünü Buldu

Sarı kırmızılı takım, 2022 – 2023 sezonunda yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın en başarılı kulüplerinden birisi oldu. Süper Lig’i 88 puanla tamamlayan Galatasaray, en yakın rakibi Fenerbahçe’ye sekiz puan fark atarak şampiyon oldu. Ekim ila Mart ayları arasında yenilmeyen, hatta bu süreçte 14 maç üst üste kazanan Galatasaray, son derece hak edilmiş bir şampiyonluk kazandı.

Galatasaray, önümüzdeki sezon ülkemizi UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek. Fakat, yakından takip edenlerin de bildiği üzere grup aşamasına kalabilmesi için üç ön eleme geçmesi gerekiyor. Yeni sezon öncesinde kadrosunu yepyeni futbolcular ile güçlendirmeye hazırlanan Galatasaray’da teknik ekibe sürpriz bir isim katılıyor. Gelin, bu ismin kim olduğuna yakından bakalım!

Francis Cagigao Önümüzdeki Sezon Galatasaray’da Görev Alacak

Takdir edersiniz ki, 2000’li yıllar ile beraber futbolda birtakım değişimler yaşanmaya başlandı. Kulüpler eskisi gibi standart bir düzen ile yönetilmiyorlar. Farklı ihtiyaçlara hitap eden kişiler, kulüplerde görev alıyorlar. İsmini 2010’lu yıllar ile beraber duyduğumuz kavramlardan birisi de sportif direktör! Bilhassa transfer çalışmalarından sorumlu olan bu kişinin görevini güzel bir şekilde yapması kulüpler açısından ciddi bir avantaj olabilir.

Galatasaray’da çok uzun süreden bu yana herhangi bir sportif direktörün görev almadığından bahsedebiliriz. Sarı kırmızılı kulüp, bu durumun eksikliğini pek çekmedi. Fakat, 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde değişime ayak uydurmak şart! Teknik direktör Okan Buruk ve başkanvekili Erden Timur, yeni sezona bir sportif direktör ile başlamak istediler. O isim Francis Cagigao oldu.

Deneyimli Spor Adamı Uzun Yıllar Arsenal’de Görev Aldı

Francis Cagigao, Londra’da dünyaya geldi. Ancak, kendisi bir İspanyol vatandaşı! Uzun süre profesyonel olarak futbol oynadı. Futbolu bıraktıktan sonra farklı bir karar vererek scout olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında ünlü İngiliz kulübü Arsenal’da scout olarak görev yapmaya başladı. Söz konusu görevi tam 24 yıl boyunca yerine getirdi. Arsenal’den ayrıldıktan sonraki adresi Şili milli takımı oldu. Bir süredir burada görev alan Francis Cagigao’nun Galatasaray’a neler katacağı fazlasıyla merak ediliyor.

Francis Cagigao’nun kariyeri önemli başarılar ile dolu! Her şeyden önce, kendisinin Arsenal’e çok sayıda futbolcuyu kazandırdığından bahsedebiliriz. Genç futbolcuları bulması, yetiştirmesi ve yüksek paralar karşılığında satması ile bilinen Arsenal’in tüm bunları yapabilmesini sağlayan kişilerin başında Francis Cagigao geliyordu. İspanyol spor adamının keşfedip Arsenal’e kazandırdığı isimler arasında Cesc Fabregas, Emiliano Martinez, Diego Antonio Reyes, Lauren, Carlos Vela, Alexis Sanchez, Granit Xhaka, Mikel Arteta, Robin van Persie ve daha birçok futbolcu yer alıyor.

Francis Cagigao Arsenal’de başarılı olduğu kadar Galatasaray’da da başarılı olabilir. Sacha Boey ve Victor Nelsson’un ayrılması halinde bu bölgelerde oynayabilecek isimlere ihtiyaç duyacak olan sarı kırmızılı takım, Francis Cagigao’dan yardım alabilir.