Türkiye Futbol Federasyonu Play-Off Fikrine Olumsuz Bakıyor

Süper Lig’de bu sezon yirmi takım mücadele ediyor. Bu maraton kırk hafta sürecek. Takımları son derece yoğun bir program bekliyor. Altı haftayı geride bıraktık. 34 haftanın sonucunda bir şampiyon belirlenecek. Milli aralar, Süper Lig’in bitmesini geciktiriyor. Türkiye Futbol Federasyonu, yoğun maç programı dolayısıyla bazı maçların hafta içi oynanmasına karar verdi. Bunun yanı sıra, 2024 yılının Haziran ayında Almanya’da Avrupa Şampiyonası başlayacak. Bu yüzden, ligin en geç Mayıs sonunda bitmesi gerekiyor.

Tüm bunlar yaşanırken sosyal medyada ilginç bir iddia ortaya atıldı. Kırk haftanın bitmesinin ardından play-off oynanacağı iddia edildi. Bu iddia, gündeme bomba gibi düştü. Futbolseverler, söz konusu iddia hakkında tartışmaya başladılar. Farklı fikirler tartışma masasında kendisine yer buldu.

2023 – 2024 Sezonunda Play-Off Olmayacak

Futbolseverler, 2023 – 2024 sezonunun sonunda play-off oynanma ihtimalini değerlendiriyorlar. Hali hazırda kırk hafta sürecek olan ligde bir de play-off oynanması işleri iyice zorlaştırabilir. Türkiye Futbol Federasyonu ise söz konusu fikre en azından şu aşamada sıcak bakmıyor. Sonuç olarak, 2023 – 2024 sezonunun şampiyonu kırk haftalık maratonun ardından belli olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Format Değişikliği Yapmayı Düşünüyor

Play-off fikri şimdilik rafa kaldırıldı. Ancak, Türkiye Futbol Federasyonu, 2024 – 2025 sezonunda Süper Lig’de birtakım değişiklikler yapacak. Bu durumun birtakım sebepleri var. Her şeyden önce, TFF’nin Süper Lig yayın gelirini 500 milyon Dolar seviyesine çekmek istediğinden bahsedebiliriz. TFF, Hypercube firması ile anlaştı. Bu firma, geçtiğimiz dönemlerde Belçika ve Hollanda lig yapılarını yeniden düzenledi. Ayrıca, Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatını da planladı. TFF’nin bu firma ile anlaşması, ilerleyen dönemde Süper Lig formatında da birtakım değişikliklerin olacağını gösteriyor.

Hypercube, normal lig sistemi ve play-off etabı ile ilgili birtakım düzenlemeler yapmaya karar verdi. Söz konusu düzenlemelerin netleşmesinin ardından Süper Lig’de yer alan tüm kulüplerin başkanları ile bir araya gelinecek. Yapılması muhtemel değişiklikler masaya yatırılacak. Kulüp başkanlarından ve Türkiye Futbol Federasyonu’ndan olumlu cevap alındığı takdirde bu değişiklikler uygulamaya konulacak.

Ahmet Nur Çebi Play-Off Fikrine Sıcak Bakıyor

Beşiktaş, 28 Eylül 2023 Perşembe günü sabah saatlerinde Tüpraş ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Beşiktaş’ın yeni stadyum sponsoru Tüpraş oldu. Söz konusu sponsorluk anlaşmasının lansmanında konuşan Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi, play-off fikrine olumlu baktıklarını dile getirdi. 2023 – 2024 sezonunun sonunda play-off oynanması görüşünü destekleyeceklerini söyledi.

2011 – 2012 Sezonunda Play-Off Oynanmıştı

Play-off denildiği zaman futbolseverlerin aklına 2011 – 2012 sezonu geliyor. Galatasaray, 34 haftalık normal sezonu ilk sırada bitirmişti. Fenerbahçe ikinci, Beşiktaş üçüncü, Trabzonspor dördüncü olmuştu. Bu dört takım şampiyonluk grubunda mücadele etti. Galatasaray, son maçta Kadıköy’de Fenerbahçe ile berabere kalarak 2011 – 2012 sezonunun şampiyonu olmayı başardı.