Konyaspor’un İlhan Palut Yönetiminde Artan Performansı

Teknik direktörlük kariyerinde Hatayspor ile başlamış olan İlhan Palut Hatayspor’daki görevinde önemli başarılara imza atmış ve Hatayspor ile geçirdiği 2,5 sezonda 104 maça çıktı ve 1,98 puan ortalaması yakalamış ve önemli bir başarı yakalamıştı. Daha sonra süper lig ekiplerinden Göztepe’nin başında göreve başlamış ve Göztepe ile geçen sezonun yarısına kadar görev yapmıştı. Göztepe döneminde pek de başarılı olamayan İlhan Palut 47 maçta 1,26 puan ortalaması elde etmiş ve kötü bir performans sergilemişti.

Göztepe teknik direktörlük görevinden sonra Konyaspor teknik direktörü olarak göreve başlamışlardı. Konyaspor başında göreve geldiği günden bu yana 33 maçta teknik direktörlük yapan İlhan Palut 13 galibiyet alırken 13 maçtan beraberlik ile ayrılmayı başardı ve 7 maçtan ise mağlubiyet ile ayrıldı. Konyaspor’daki görev sürecinde 1,58 puan ortalaması yakalayan Konyaspor hem oyun anlamında hem de skor anlamında performansını geliştirmişti.

Bu sezon geride kalan 14 maçta 7 galibiyet alan Konyaspor 5 maçtan beraberlik ile ayrıldı ve 2 maçtan yenilgi ile ayrıldı. Bu sezon aldığı ilk yenilgisini deplasmandaki Galatasaray mücadelesinde 1 – 0 skor ile alırken 2. Yenilgisini ise geçen haftadaki Gaziantep FK mücadelesinde aldı. Gaziantep FK bu sezon iç sahada namağlup serisine sahip takımlardan birisi olmasının yanı sıra iç sahada savunmada oldukça başarılı olmasına rağmen İlhan Palut yönetimindeki Konyaspor 3 – 2 kaybetmiş fakat oyun olarak ne kadar iyi seviyede olduğunu kanıtlar nitelikte bir maç çıkartmıştı.

Bu sezon oynanan 14 maçın 7’si iç saha mücadelesi 7’si ise deplasman mücadelesi idi. İç sahada oynanan 7 maçta İlhan Palut ve öğrencileri henüz yenilgi görmedi.

Konyaspor’da Teknik Direktör İlhan Palut’un Olumlu Yönleri

Bu sezon süper ligin önemli kulüplerinin bile başaramadığı birçok önemli işi başaran İlhan Palut Konyaspor’u süper ligin en çok gol atan ve en az gol yiyen takımlardan bir tanesi haline getirdi. En çok gol atan 2. Takımı olan Konyaspor yenilen gol sayısında da yine 2. Sırada bulunuyor ve süper liginde aynı zamanda 2. Sırasında yer alıyor.

Teknik direktör İlhan Palut kanat oyuncularını daha çok çizgiye bastırarak sahayı enine gelişletmeyi hedeflerken kanat oyuncularının çizgiye basmasından dolayı oluşan boşluklara bek oyuncuları olan Skubic ve Guilherme’yi sanki bir kanatmış gibi oluşan boşluklara sokuyor ve takım hücuma çıktığında kanat oyuncuları ile birlikte bakıldığında hücumda birçok pozisyonda opsiyon bulunuyor. Ani bir şekilde rakip savunmanın arasına gerçekleştirilen sızma koşular ile hem rakip savunma dengesi bozulurken orta saha oyuncularından gelen ekstra koşular ile goller bulunabiliyor.

Duran toplarda da takımını oldukça önemli anlamda çalıştırmış ve verim almış olan Konyaspor teknik direktörü hem bulduğu goller ile hem de takım fark etmeksizin savunmada gerçekleştirmiş olduğu duran top başarısı göz dolduruyor.

Konyaspor’da Teknik Direktör İlhan Palut’un Olumsuz Yönleri

İlhan Palut’un yaptığı değişiklikler geride olduğu durumlarda yada bazı maçlarda dikkatle incelendiğinde genel olarak oyunu yada takım yapısını değiştirmekten ziyade enerji yenilemek ve yorulmuş olan oyuncunun yerine daha dinç oyuncuyu almak şeklinde oluyor.

Bu da A planı işlediğinde herhangi bir problem oluşturmazken işler yolunda gitmediğinde yapılan bu değişikliklerin hiçbir anlamı olmuyor. Fakat Konyaspor’un kadro yapısı dikkate alındığında ilhan Palut’un bu değişiklikleri zorunluluktan mı yoksa bu yedek kulübesini kendi tercihi ile bu şekilde kullandığı bilinmiyor.