Konyaspor’un Başarılı Amir’i

Tarihinin en başarılı dönemini geçiren Konyaspor ile alakalı olarak taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin kesin olarak takdir kelimeleri kullandığını belirtmek gerek. Ligi her nerede bitirirse bitirsin Yeşil Beyazlı takım bu sezon gerçekten çok iyi bir performans sergiledi ve bunu çoğu zaman kapasitenin çok üstüne çıkarak yaptı. Bununla birlikte İlhan Palut’un her zaman güvendiği isimlerden biri olan Amir Hadziahmetovic sezonun genelinde gösterdiği şahane performansla hem takıma katkı sağladı hem de Avrupa’nın pek çok takımını peşine taktı.

Çekirdekten Yetişti

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından birisi olan Konyaspor her ne kadar 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptırmış olsa da ligi Avrupa kupalarına katılım hakkı sağlayarak tamamladı ve taraftarlarını sevindirdi.

Öte yandan bu performansta çok önemli etkilerden birisini öne çıkarmak gerekiyor. O isimse oynadığı her müsabakada sahanın yıldızlarından biri olan ve sezon başından sonuna kadar şahane bir performans sergileyen Amir Hadziahmetovic’ti.

Bu sezon 35 maçta forma giyen Bosna Hersekli futbolcu 2 gol 5 asistlik performans sergilerken, 3149 dakika sahada kaldı. 2015/2016 sezonunda Bosna Hersek ekibi Zeljeznicar’dan 500 bin Euro bonservis bedeliyle transfer edilen ve 7 yıldan bu yana aralıksız olarak Konya temsilcisinin formasını giyen Hadziahmetovic, İlhan Palut ile birlikte oyununu çok geliştiren oyunculardan biri olmayı da başardı.

Konyaspor formasıyla şu ana kadar 175 maça çıkan Hadziahmetovic, bu maçlarda 11 gol ve 12 asist üretmeyi başardı. Başarılı oyuncunun 2024 senesinin Haziran ayına kadar süren bir sözleşmesi olduğunu ve Bosna Hersek Milli Takımı’na da yine Konya temsilcisinde gösterdiği başarılı performans sayesinde yükseldiğini hatırlatmakta fayda var.

Avrupalılar Peşinde

Bu başarılı performansı sayesinde gerek Türkiye’den gerekse Avrupa’dan pek çok kulübü peşine takan Amir Hadziahmetovic’in bu sezon sonunda takımdan ayrılması ihtimali oldukça yüksek. Ara transfer döneminde de sezon başında da Galatasaray ile anılan başarılı oyuncunun 2021/2022 sezonunda gösterdiği başarılı performans onu Avrupa’ya taşımaya yetecektir.

Başarılı futbolcuya Belçika ekibi Anderlecht’in ciddi şekilde ilgilendiği kaydedilirken, Udinese’nin de Amir’i kadrosuna katmak adına menajerler aracılığıyla mesaj gönderdiği belirtiliyor. Konyaspor’un oyuncusuna gelen tekliflerle alakalı olarak kapıyı 5 milyon Euro’dan açtığı ifade edilirken, Amir’e olan tekliflerin artması durumunda Yeşil Beyazlı takımın eli daha da güçlenecektir.

Asıl mevkii On Numara olmasına rağmen savunmacı bir orta sahaya devşirilebilmesiyle ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlayan Amir adına işler oldukça iyi gidiyor.

Öte yandan Abdülkerim Bardakçı’nın ayrılığından sonra Konya temsilcisinde artık gözler Amir’e çevrildi. Sezon sonu geldiğinde hemen hemen tüm taraftarlar iki yıldız oyuncunun da yuvadan ayrılacağını tahmin ediyorlardı ve bu durum en azından şimdilik Abdülkerim özelinde gerçekleşti.

Bununla birlikte Amir’in de ayrılığı en az Abdülkerim kadar gurur verici olacak.