Konyaspor Kayseride Sayılarla Döndü

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon çok iyi bir performans sergileyen İttifak Holding Konyaspor, Kayseri deplasmanında çok zorlandı.

İlk 13 dakikada kalesinde 2 gol gören teknik direktör İlhan Palut’un öğrencileri, neyse ki kalan dakikalarında güçlü karakterlerini hatırlayıp maçı çevirdiler.

Çok önemli bir 3 puanı böylece hanesine yazdıran yeşil beyazlı takımın, ilk bölümde ve maç genelinde oynadığı oyun ise soru işaretleri yarattı. Bu soru işaretlerinin nedenlerini maçın istatistiklerinde arayalım…

Pas Sayısında Üstün Olan Kayserispor

konyaspor

İttifak Holding Konyaspor ile Yukatel Kayserispor arasında oynanan maçın istatistiklerine baktığımızda göze çarpan bazı önemli noktalar var.

Teknik direktör İlhan Palut’un topa sahip olmayı önemseyen ve bu metotla rakiplerinin savunmalarını çökerten oyun anlayışının bu maçta (özellikle ilk yarıda) çok gerçekleşmediği zaten sahada da görüldü. Ancak bu maç sonundaki istatistiklere de pekala yansıdı.

Buna göre teknik direktör Hikmet Karaman’ın ekibi, maç sonunda %54 topa sahip olma oranı yakalayarak bu alan rakibi İttifak Holding Konyaspor’a üstünlük kurmayı başardı.

Maç boyunca 476 pas yapan ve bunların %83’ünde başarı sağlayan Yukatel Kayserispor, 62 kez de Konya savunmasını uzun toplarla aşmayı denedi. Öte yandan yeşil beyazlı Konya temsilcimiz ise 411 pasın 57’sini uzun menzilli kullandı.

%81 pas isabet oranı yakalayan teknik direktör İlhan Palut’un öğrencileri bu oranı rakip ceza alanında %70 bandına çekti.

Yukatel Kayserispor ve İttifak Holding Konyaspor’un pas istatistiklerinde en temel fark ise yapılan orta sayısında görüldü. Buna göre sarı kırmızılı takım 29 orta denerken, yeşil beyazlı ekibimiz ise 18 orta yaptı. 29 ortanın %21’i, 18 ortanın ise %39’u başarılıydı.

Karşılaşmanın genel istatistiklerine bakmayı sürdürdüğümüzde Yukatel Kayserispor ve İttifak Holding Konyaspor takımları arasındaki dengeyi görmemiz de mümkün. Bunun temel sebebi ise ilk yarıda ev sahibi ekibin, ikinci yarıda ise Konyasporumuzun daha üstün oynaması.

Buna göre ikili mücadelelerin %48’ini kazanan İttifak Holding Konyaspor, kaybettiği bu az farklı üstünlüğü hava toplarında %51 ile telafi etmeyi başardı.

Konyaspor Hücum Sayılarında Fark Yarattı

Bu zorlu mücadelenin fark yaratan istatistikleri ise hücum alanında ortaya çıktı. Yukatel Kayserispor, ilk 13 dakika 2 – 0 öne geçtiği maçı, Sehic’in koruduğu kaleye 14 şut atarak bitirdi. Lakin bu 14 şutun sadece 4’ü çerçeveyi buldu.

Teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencileri bu 14 şutun 8’ini ceza alanımız içinden çekerek, bu noktada İlhan Palut’u düşünmeye sevk etti.

Diğer yandan İttifak Holding Konyaspor ise çok daha isabetli bir hücum performansı sergiledi. Rakip kaleye çekilen 17 şutun 9’unda isabet sağlandı ve %53 gibi bir isabet oranı yakalandı.

Üstelik bu 17 şutun 10’unun rakip ceza sahasından denenmesi de takımımızın özellikle ikinci yarıdan itibaren rakip ceza alanına girmekte zorluk yaşamadığını gösterdi.

9 şutun 3’ünde fileleri bulan takımımız, çok kötü başladığı maçı ikinci yarıdaki oyunuyla ve attığı gollerle kazanarak çok kritik bir 3 puanı hanesine yazdırdı.