Konyaspor Kafasını Kaldırmak İstiyor

Süper Lig’de 25’inci haftadan önce herkesin bildiği ancak birçok insanın net konuşamadığı bir durum vardı. Evet, Konyaspor çok başarılı bir takım ancak Yeşil Beyazlı takımın şampiyonluk mücadelesinde nefesi yetmeyebilirdi. Nitekim 25’inci haftada oynanan Trabzonspor maçından alınan mağlubiyetten sonra Konyaspor kendisini bir türlü toparlayamadı ve sistem takımı olmasına rağmen gözle görülür düşüş yaşayan oyuncularının da etkisiyle 3 maçta 8 puan kaybederek çok ciddi bir dezavantaj yaşadı. Bu kadar kayıp ve Trabzonspor’un puan farkını açması sonrası artık net hedefi 2’incilik olan Konya temsilcisi, 27’inci haftada oynayacağı Alanyaspor maçıyla birlikte toparlanmak istiyor.

Güncellenen Hedef

Bu sezon Süper Lig’in en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, son 3 maçtır kendisinden beklenen performansların uzağında kaldı.

Ligin düğümünü çözen maçta konuk olduğu Trabzonspor’a 2-1 mağlup olan Yeşil Beyazlı ekip, 26’ıncı haftada da Kasımpaşa ile 4-4 berabere kalarak puan kaybından kurtulamadı. Normal şartlar altında çok daha erken oynanması gereken ancak Ahmet Çalık’ın vefatı sonrası ertelenen Başakşehir maçı da Konyaspor’un yaralarını derinleştirdi.

Öne geçtiği maçta üstünlüğünü koruyamayan Konya temsilcisi, sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. Bu kötü sonuç ve öncesinde yaşanan puan kayıpları Konyaspor’da hem daha çok moral bozukluğuna hem de 3’üncü sıradaki Başakşehir ile aradaki puan farkının 3’e düşmesine neden oldu.

Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut’un da ifade ettiği gibi bu dakikadan sonra şampiyonluğu Trabzonspor belirleyecek. Eğer Trabzonspor mucizevi bir düşüş yaşamazsa 14 puanlık farkın sayesinde şampiyonluk ipini göğüsleyen takım olacak.

Bu bağlamda Süper Lig’de şampiyonluk yarışının bittiğini dile getirmek yanlış olmaz ancak 2’incilik için talip olan birçok takım var. Bu da Konyaspor’un artık çok daha dikkatli oynaması ve yaşadığı puan kayıplarını en kısa sürede telafi etmesini gerektiren bir durum.

Yeşil Beyazlı takım, ligde geriye kalan 12 maçta şu anda oturduğu 2’incilik koltuğunda kalmak ve Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynamak adına sahaya çıkacak.

Gol Yeme Sorunu

Konya’nın yerel basın sitelerinde ve Konyaspor ile ilgili haberlerde ortak nokta İlhan Palut’un savunma oyuncularıyla ekstra çalışmalar yapması olarak görünüyor.

Zira takım ligin en az gol yiyen takımı olarak uzun bir süre mücadele ettikten sonra bir anda çok fazla gol yediği maçları yaşamaya başladı. Önce Fatih Karagümrük ile Ziraat Türkiye Kupası’nda oynadığı maçta sahadan 5-4 mağlup ayrılan Yeşil Beyazlı takım, sonra da Kasımpaşa ile 4-4 berabere kaldı.

Süper Lig’de oynadığı son 3 maçta toplamda 8 gol yiyen Konyaspor’un geriye kalan 23 maçta sadece 16 gol yediğini düşündüğümüzde durumun ne kadar kötü olduğunu anlamak daha kolay bir hâl alıyor.

Ahmet Çalık’ın vefatından sonra o bölgeye bir transfer de yapamayan Yeşil Beyazlı ekipte Ahmet’in yerini idare etmesi için değerlendirilen oyuncuların hiçbirinin istenilen seviyeye gelememesi gol yeme sorununun temel faktörü.