Konyaspor Farkı Eritmek İstiyor

Bu sezon gösterdiği performansla şimdiden Süper Lig’in en başarılı takımları arasında gösterilmeyi hak eden Konyaspor, sezon boyunca lider Trabzonspor’un değişmez takipçisi oldu. Yeşil Beyazlı takım, yaşadığı bir sürü badireye ve acıya rağmen ayakta durmayı ve Trabzonspor’u takip etmeye başardı. Süper Lig’in 25’inci haftasında bu takibi daha da yakın bir mesafeden yapabilmek adına Trabzonspor’un konuğu olacak olan Konyaspor, sahadan 3 puanla ayrılmak ve zirveye ortak olmak istiyor.

Sıkı Düğüm

Geçtiğimiz sezonun ikinci devresinde takımın başına getirdiği İlhan Palut yönetiminde inanılmaz bir yükselişe geçen ve seviye atlayan Konyaspor, bu sezonun hem en iyi hem de en şanssız takımlarından birisi oldu.

Konya temsilcisi ligin geriye kalan 24 haftasında bir maçı eksik olmasına rağmen 48 puan toplamayı başardı. Bu istatistik İlhan Palut ve öğrencilerini ligin en iyi takımlarından birisi olmaya aday yaptı. Bununla birlikte normal şartlar altında Süper Lig’de maç başına 2 puan ortalamasını tutturan bir takım genelde zirvede yer alır ve şampiyon olur.

İşte Konyaspor’un şanssız sayılmasının nedeni de tam olarak bu. Zira takım 2 puan ortalamasının üstüne çıkmış olsa da bu sezon akıl almaz bir performans sergileyen Trabzonspor, 24 maçta topladığı 57 puanla lig yarışını büyük ölçüde kopardı.

Ancak bu yarışın neredeyse tamamen kopup kopmayacağı maç Süper Lig’in 25’inci haftasında belli olacak. Her ikisi de artık sonuca gitmeyi oyunun önüne koyan Trabzonspor ve Konyaspor, 13 Şubat 2022 tarihinde kozlarını paylaşacak.

Bu maçtan Trabzonspor galip çıkarsa puan farkı Konyaspor’un maç eksiğiyle birlikte 12 puana kadar çıkacak. 12 puanlık bir fark kuvvetle muhtemel Trabzon’daki şampiyonluk bestelerinin sesini açtıracaktır.

Ancak eğer Konyaspor bu maçtan galip ayrılırsa puan farkı maç eksiğine rağmen 6 puana düşecek ve Konyaspor’un Başakşehir ile oynayacağı maç çok daha kritik bir hale gelecek. Zirveyi doğrudan ilgilendiren maç nedeniyle iki takımın taraftarları da artık oldukça gerilmiş durumda. Sezonun ilk yarısında Konya’da oynanan maç 2-2 beraberlikle sonuçlanmıştı.

Trabzonspor’un Sağ Tarafı

Bu maç adına Konyaspor adına en büyük avantajlardan birisi, rakip Trabzonspor’un sağ beki Bruno Peres’in kart cezalısı olması. Zira takımın yedek sağ beki forma giydiği ilk günden bu yana istenilenleri bir türlü karşılayamayan Serkan Asan olacak. Serkan Asan, Denizlispor karşısında oynanan maçta oldukça fazla aksamıştı.

Bir diğer alternatif de bu sezonun Trabzonspor adına yıldızlarından birisi olan Dorukhan Toköz olacak. Bununla birlikte Abdullah Avcı artık orta sahaya direkt olarak eklemlediği yıldız oyuncusunun bu özelliklerinden feragat etmek istemeyebilir.

Konyaspor, son maçlarının tamamında sahadan 1-0’lık sonuçlarla ayrıldı. Son 5 maçının tamamı 1-0 biten Konya temsilcisi, bu maçların 4’ünde galibiyet 1’inde de mağlubiyet aldı. Bu durum eğer Trabzonspor karşısında erken veya geç bir gol bulunabilirse oyunun kilitlenmesi konusunda Konyaspor’un mahir bir takım olacağını gösteriyor.