Konyaspor Başkanından Centilmence Açıklamalar

Futbol kamuoyunun heyecanla beklediği hafta geldi çattı. Sezon başından beri en başarılı performansı gösteren ve ilk 2’ye yerleşen Trabzonspor ile Konyaspor’un zirvenin düğümünü çözecek ya da sıkılaştıracağı maçın oynanmasına artık çok az bir zaman kaldı. İki takımın da taraftarları heyecanlı maçın bekleyişiyle birlikte daha da gerilirken, Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen’den oldukça centilmence bir açıklama geldi.

Konyaspor’un Duruşu

Bu sezonun Süper Lig’de en başarılı takımlarından birisi olan Konyaspor, sezonun geri kalanına direkt etki etme potansiyeline sahip olan maçta Trabzonspor’a konuk olacak. Yeşil Beyazlı takım 13 Şubat 2022 tarihinde oynanacak maçtan en iyi sonuçla ayrılmayı hedefliyor.

Zira 1 maç eksiği bulunan Konyaspor, eğer bu maçtan galip ayrılırsa maç eksiğine rağmen puan farkını 6 puana düşürecek. Maç eksiğini de galibiyetle kapatması halinde Trabzonspor ile arasındaki puan farkını 3’e kadar indirmesi muhtemel olan Konyaspor, bu nedenle maça çok sıkı bir şekilde hazırlanıyor.

Ancak hem sezonun geri kalanını belirlemeye dair etkisi hem de sezonun genel gerginliği iki takım taraftarını da oldukça germiş durumda. Yerel basının da yangına körükle gitmesi nedeniyle sosyal medya üzerinde durmadan karşı karşıya gelen taraftarlar işi daha da kızıştırıyor.

Bu durumun farkında olan Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen, futbolun hiçbir zaman hayati bir mesele olmadığını belirtti. Konyaspor’un resmi sitesinden yazılı bir açıklama yapan Başkan, aynı vatanın evlatları olarak birlikteliği arttırmayı amaç edinmeleri gerektiğini ifade etti. Konyaspor’un centilmen duruşunu hiçbir zaman bozmamayı talep eden Özgökçen, futbolun sadece bu sezondan ibaret olmadığını hatırlattı.

Her maçı kazanmak istediklerini ve bunun için mücadele ettiklerinin altını çizen Konyaspor Başkanı, sporun doğasında kazanmanın da kaybetmenin de var olduğunu yineledi. Maçtan ne sonuç çıkarsa çıksın 100 yıllık Konyaspor’un vakarlı duruşundan vazgeçmemek gerektiğini dile getiren Fatih Özgökçen, taraftarları itidale davet etti.

Maçın Hakemi

Bununla birlikte heyecan verici maçta düdük çalacak ismin de Mete Kalkavan olduğu açıklandı. 42 yaşındaki FIFA kokartlı hakem bu sezon 12 Süper Lig maçında görev yaptı.

Bu sezon Trabzonspor’un Kasımpaşa’yı 1-0 mağlup ettiği 2’inci hafta maçı ile Sivasspor karşısında 1-1 berabere kaldığı maçta düdük çalan Kalkavan, Konyaspor’un da Beşiktaş’ı 1-0 mağlup ettiği maçı yönetmişti.

12 maçta toplam 64 kere sarı kartına başvuran 42 yaşındaki hakem, 2 kez çift sarı karttan kırmızı kart gösterirken, 2 kez de direkt olarak kırmızı kart çıkardı. Bu maçlarda 2 kez de penaltı noktasını gösteren Kalkavan, en son Süper Lig’in 24’üncü haftasında oynanan Alanyaspor-Galatasaray maçını yönetmişti.

Sezonun tartışmalı hakemlerinden birisi olan Mete Kalkavan’ın Trabzonspor ile Konyaspor maçına atanmış olması özellikle Konyaspor yerel basınında ciddi tepkiyle karşılaştı. İki takım arasındaki kritik maç 13 Şubat 2022 tarihinde oynanacak.