Konyaspor Bu İstatistiklerle Maçı Verdi

İttifak Holding Konyaspor’un Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 35’inci haftasında Vava Cars Fatih Karagümrük’e kaybetmesi beklenmiyordu.

Teknik direktör İlhan Palut önderliğinde bu sezonu çok başarılı bir şekilde götüren ve UEFA Şampiyonlar Ligi potası için Fenerbahçe ile yarışan İttifak Holding Konyaspor, evinde ağırladığı Vava Cars Fatih Karagümrük’e yenildi.

3 Dakikada Değişir Her Şey

konyaspor

Yeşil beyazlı takımımız dakika 23’te Zymer Bytyqi ve Endri Çekiçi ortaklığında golü bulduğunda taraftarlar büyük bir sevinç yaşamış ve avantajın İttifak Holding Konyaspor’a geçtiğini görüp rahatlamışlardı.

1 – 0’lık skor ile biten ilk yarının ardından ikinci yarıda da kontrolü elinde tutan ve kalesini gole kapatan teknik direktör İlhan Palut’un öğrencileri için işler dakika 80’de sonra 3 dakika içinde beyazdan siyaha döndü.

Dakika 80’de teknik direktör Volkan Demirel’in oyuna soktuğu genç futbolcu Samed Onur, 1 dakika sonra Karamoh’un asistinde golü attı. Skorun 1 – 1’e gelmesinin şaşkınlığını yaşayan yeşil beyazlı İttifak Holding Konyaspor, bu şaşkınlıktan dolayı konsantrasyon kaybı yaşayınca 83’te Karamoh bu kez golü kendisi attı.

3 dakika içinde yediği 2 golle maçı kaybeden ve UEFA Şampiyonlar Ligi biletini zora sokan İttifak Holding Konyaspor, maçı neden kazanamadı? İşte bu sorunun cevabını istatistiklerde gelin birlikte arayalım…

Konyaspor Üstünlüğü Bir Türlü Alamadı

İttifak Holding Konyaspor – Vava Cars Fatih Karagümrük maçı sonrası oluşan istatistik kağıdına baktığımızda ortaya oldukça dengeli oranlar çıktı.

Teknik direktör İlhan Palut yönetiminde genellikle topa sahip olup, olgun ataklarla rakiplerinin kalelerinde sıkıntılar yaratmaya çalışan yeşil beyazlı Konya temsilcimiz, bu maçta topa yeterince sahip olamadı.

Sadece %51 ile topun hakimiyetini sağlayabilen takım, rakibe gereğinden fazla top kullandırdı. Bunun yanında yaptığı 452 pasta, 64 kez uzun menzilli toplar atan Konyasporlu futbolcular, bu anlayışla da başarılı olamadılar.

Ev sahibi ekibimiz için belki de en dikkat çekici istatistik ise yapılan ortaların çokluğuydu. Karşılaşma boyunca Vava Cars Fatih Karagümrük ceza sahasına tam tamına 28 orta açan Yeşil Beyazlılar, bu ortalarda %32 isabet sağladı ve işi üretkenliğe dökemedi.

Bunun temel sebebi ise teknik direktör İlhan Palut ve öğrencilerinin rakiplerine oranla bariz bir hava topu hakimiyetlerinin olmamasıydı. %57 ile hava toplarında az farklı üstün olan takım buna rağmen ana plan olarak kenar ortalara dönerek kendini yaktı.

Rakip kaleye toplamda 15 şut çekip bunların yalnızca 2’sinde isabet bulunması ise Vava Cars Fatih Karagümrük karşısında takımın bitiricilik anlamında felaket bir gün geçirdiğini gösterdi.

15 şutun 10’unda ceza alanında olan yeşil beyazlı oyuncularımızın nasıl olup da sadece 2 isabette kaldıkları uzun uzun sorgulanacaktır. Öte yandan 13 şutunun 7’sinde ceza sahamızda olan Vava Cars Fatih Karagümrük de aslında bizden aşağıda kalmadı.

Onların tek farkı isabetli 3 şutlarının 2’sinin ağları bulmasıydı.

Özetle Konya temsilcimiz, Fatih Karagümrük maçında yanlış plan ve beceriksizliğin kurbanı oldu.