Konyaspor Başakşehir Deplasmanında

Türk futbolunu yasa boğan elim trafik kazasında hayatını kaybeden Ahmet Çalık’ın vefatı üzerinden 40 gün geçti. Konyaspor’un ve Türkiye’nin başarılı savunmacısı gitti gideli Konyaspor’un tadı tuzu hiç gelmedi ancak hayat da bir şekilde devam etti. Ahmet’i bizden alan kazanın yaşandığı hafta oynanması gereken Başakşehir maçı, Konya temsilcisinin Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvuru sonrasında ertelenmişti. Zaman geldi çattı ve Konyaspor, ligin 21’inci haftasında oynaması gereken Başakşehir maçının hazırlıklarını tamamladıktan sonra İstanbul’a doğru yola çıktı.

Acı Hatıra

Türk futbolunu ve kamuoyunu yasa boğan Ahmet Çalık, 11 Ocak 2022 günü geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmişti. Gencecik yaşta terki diyar eden Ahmet’in acısı hâlâ futbolseverlerin ve takımı Konyaspor’un hatırasında ancak hayatın da devam ettiğini kabul etmek gerekiyor.

Başarılı savunmacının vefatından sonra TFF’ye başvuru yaparak Başakşehir ile oynanacak maçın ertelenmesini isteyen Konyaspor, artık o maça çıkıyor. Süper Lig’in 21’inci haftasında ertelenen Başakşehir-Konyaspor maçı 22 Şubat 2022 günü saat 20’de başlayacak.

Ligin bu sezon en başarılı takımları arasında yer alan iki takımın mücadelesi futbol zevki açısından oldukça heyecan verici. Bununla birlikte özellikle Konyaspor’un son haftalarda çok kan kaybettiğini ve 2 maçta 5 puan kaybederek 2’cilik konusunu bile zora soktuğunu dile getirmekte fayda var.

Başakşehir’de ise bu maç özelinde ciddi bir problem söz konusu. Ara transfer döneminin son günlerinde Pizzi ve Trezeguet’i kadrosuna katan Başakşehir, yeni transferlerinin yaptıkları katkılarla oynadığı son 2 maçtan da galip ayrılmayı başardı.

Ancak bu transferlerin 2’si ve yine ara transfer döneminde ancak daha önceden transfer edilen Serdar Gürler bu maçta forma giyemeyecek. Zira adı geçen 3 oyuncu maçın ertelendiği tarihten sonra transfer edildi ve lisansları maçın normal şartlar altında oynanması gereken vakitten daha sonra çıkartıldı.

Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu bu nedenle yeni oyuncularından faydalanamayacak. Bu oyuncular dışında sarı kart cezalısı olan Stefano Okaka ve Deniz Türüç ile sakatlığı devam eden Mahmut Tekdemir Konyaspor karşısında görev yapamayacak.

Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut ise savunmanın belkemiği Abdülkerim Bardakçı’nın kart cezası nedeniyle zaten çok sıkıntılı bir dönemden geçen savunmasına yeni bir formül uydurmak zorunda. Abdülkerim dışında ara transfer döneminde kadroya katılan Uğurcan Yazgılı, Alberk Koç ve Amilton’un da bu maçta oynama izinleri yok.

Savunmada Alarm

Ahmet Çalık’ın vefatı sonrasında takımın aynı zamanda savunmasında da derin bir boşluk oluştu ve Konyaspor bu boşluğu dolduramadı.

Adil Demirbağ ile bu bölgede bir formül üretmeyi deneyen Yeşil Beyazlı ekibin başı bu tercihten kaynaklı çok ağrıdı ancak elden gelen başka bir formül de yok gibi görünüyor. Tüm bunların üstüne bir de Abdülkerim Bardakçı’nın sarı kart cezalısı olması Konyaspor savunması adına alarmların ötmesine neden oluyor.

Konyaspor’un bu maçtaki en büyük avantajlarından biri, Başakşehir’in çok kuvvetli bir hale gelmesini sağlayan yeni transferlerinin bu eksik savunma karşısında görev yapamayacak olması.