Konyaspor 19.Hafta’yı 3 Puanla Kapattı

Spor Toto Süper Lig’de 19.Hafta geride kaldı. Konyaspor, bu 19 haftanın açık ara en güzel hikayesini yazan takım oldu.

Sezona kelimenin tam anlamıyla rüya gibi bir başlangıç yapan Yeşil Beyazlılar, 18 haftada topladıkları 36 puanla ligin ikinci sırasına yerleşmişti.

Oynadığı bu 18 maçta sadece 2 mağlubiyet alan İttifak Holding Konyaspor, mükemmel bir form grafiği çizdi. Üstelik bu grafik sadece galibiyetler ve puan bakımından değil, oyun bakımından da tüm futbolseverlerin takdirini kazandı.

Konyaspor’da İlhan Palut Etkisi

konyaspor

Spor Toto Süper Lig’in yeni dönem teknik direktörleri arasında başı çeken İlhan Palut, Konya’ya başarıyı getirdi. Genç teknik direktörün takımına oynattığı futbol, maç bazlı özel mikro planlar ve takımdaki neredeyse herkesten yüksek verim alabilmesi Konya’nın başarısındaki en büyük etken oldu.

Takımın sezon başını çok iyi geçirdiği zaten biliniyordu. Haftalar geçtikçe bu çok daha iyi görüldü. Tüm bunlar birleştiğinde ise İttifak Holding Konyaspor, Spor Toto Süper Lig 19. Hafta’ya Trabzonspor’un en yakın takipçisi olarak girdi.

Ligin farklı lideri Trabzonspor ile tek haneli fark yapan tek takım olan Yeşil Beyazlılar, 3 büyüklere ise fark attı.

Hafta başı puan durumuna bakıldığında İlhan Palut’un öğrencileri Fenerbahçe’ye 7, Beşiktaş’a 8 ve Galatasaray’a ise 12 puanlık fark atmıştı.

3 büyüklere karşı oynadığı maçlarda Galatasaray’a 1-0 yenilen İlhan Palut’un öğrencileri, Fenerbahçe’yi ise 2-1 yenmişti.

İttifak Holding Konyaspor, bu haftaya ise Beşiktaş’a karşı üstünlük kurmak için çıktı.

Konyaspor Oyunundan Vazgeçmedi

Bu sezonun istikrarsız performanslarından birine sahip olan Beşiktaş, Sergen Yalçın’ın ayrılığının ardından maç kaybetmemişti.

Kulüp efsanesi Sergen Yalçın’dan sonra teknik direktör arayışına sürpriz bir çözüm bulan Beşiktaş yönetimi, geçici olarak takımı Önder Karaveli’ye emanet etmişti. Önder Karaveli’nin performansı ve karakterinden çok etkilenen yönetim, ona bir şans vermeye karar verdi.

Bu atmosferde Konya’ya gelen Beşiktaş’ın karşısında neredeyse oyununu ezberleyen bir Konyaspor vardı. Maçın ilk dakikalarından itibaren önde baskıyla rakibin zor durumlara düşüren İlhan Palut, en azından ilk 45 dakika oyun hakimiyetini eline geçirmeyi başardı.

Buna karşın ilk 45’te gol sesi çıkmadı.

İkinci yarıya da oyun anlayışından vazgeçmeden çıkan Konyaspor karşısında Beşiktaş en azından oyunu dengelemeyi başardı. Hatta bazı sekanslarda Siyah Beyazlılar kontrolü de ele geçirdi.

Zaman zaman tehlikeli ataklarla kaleyi de yoklayan Beşiktaş, golü bulmayı başaramadı.

Maçın son anlarında herkes tarafların 1 puanı paylaşacağını düşünürken sahneye Ahmed Hassan çıktı. Ceza sahasının sağına gönderilen topu kontrol eden Skubic, bekletmeden içeriyi gördü.

Ahmed Hassan yatarak yaptığı şık vuruşla günün başarılı ismi Ersin Destanoğlu’nu alt etmeyi başardı. Bu golle birlikte Konya tribünleri adeta yıkıldı.

İttifak Holding Konyaspor, puanını 39’a yükselterek ilk yarıyı 4 kez üst üste kazanarak bitirmiş oldu.