İrfan Can Eğribayat Altay Bayındır’ın Yokluğunu Aratmadı

Fenerbahçe geçmişten bu yana yerli kalecileri tercih eden bir kulüp olmuştur. 90’lı yıllarda Engin İpekoğlu ve Rüştü Reçber ile başlayan bu geleneği 2000’li yıllarda Volkan Demirel devam ettirdi. Volkan Demirel Fenerbahçe’de 17 sezon forma giydi. Demirel’in futbolu bırakmasının ardından Fenerbahçe’nin kalesini kimin koruyacağını herkes çok merak ediyordu. Bir ara Harun Tekin denendi. Ancak, deneyimli kaleci Fenerbahçe’nin ağırlığını kaldıramadı.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere 2019 – 2020 sezonunda Fenerbahçe’yi Ersun Yanal çalıştırdı. Deneyimli teknik adam sezon başında o dönem Ankaragücü’nde forma giyen 21 yaşındaki Altay Bayındır’ın transfer edilmesini istedi. O sezondan bu yana Fenerbahçe’nin kalesini koruyan 1998 doğumlu Altay Bayındır performansı sayesinde milli takıma seçildi.

Altay Bayındır Zaman Zaman Eleştirilse de Kötü Bir Performans Sergilemiyor

Altay Bayındır bu sezon Süper Lig’de şu ana kadar 26 maçta kaleyi korudu. Bu maçların tamamına ilk 11’de başlayıp 90 dakika sahada kaldı. Kalesinde 31 gol gördü. Dokuz maçı gol yemeden tamamladı. Buna ek olarak, Avrupa Ligi’nde sekiz maçta kaleyi korudu. Kalesinde dokuz gol görürken üç maçı gol yemeden bitirdi. Avrupa Ligi elemeleri, UEFA Şampiyonlar Ligi elemeleri ve Türkiye Kupası da dahil olmak üzere toplam 40 maçta kaleyi koruyan Altay Bayındır kalesinde 45 gol gördü. 14 maçta gol yemedi.

Altay Bayındır zaman zaman kritik hatalar yapabiliyor. Bu durum Fenerbahçelilerin genç kaleciye tepki göstermelerine neden oluyor. Fakat, 25 yaşındaki kaleci genellikle standartların çok üzerinde bir performans ortaya koyuyor. Ligin en az gol yiyen kalecileri arasında bulunuyor. Kıyaslandığı Uğurcan Çakır, Mert Günok ve Ersin Destanoğlu gibi isimlerle arasında bir fark olmadığını söyleyebiliriz.

Genç Kaleci Sezonun Kalanında Oynayamayacak

Altay Bayındır son olarak 28’inci haftanın programında yer alan Fatih Karagümrük maçında kaleyi korudu. Fenerbahçe bu maçı 2-1 kazanırken Altay Bayındır da sahada 90 dakika kaldı. Ancak, genç kaleci maçın ardından bel problemlerinden dolayı ameliyat olmayı tercih etti. Bu yüzden, 2022 – 2023 sezonunu kapatmış oldu.

Fenerbahçe geçtiğimiz haftalarda sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan Altay Bayındır ile yeni bir sözleşme imzaladı. 1998 doğumlu kaleci 30 Haziran 2027 tarihine kadar Fenerbahçe’nin kalesini koruyacak.

İrfan Can Eğribayat Elinden Geleni Yapıyor

Altay Bayındır’ın yokluğunda Fenerbahçe’nin kalesini İrfan Can Eğribayat koruyor. Tıpkı Altay Bayındır gibi 1998 doğumlu olan genç isim beş maçta 450 dakika süre aldı. Kalesinde yedi gol gördü. Tüm maçlarda gol yedi. Bunun yanı sıra, Türkiye Kupası’nda üç maçta 270 dakika sahada kaldı. Kalesinde bu defa iki gol gördü. Bir maçı gol yemeden tamamladı.

İrfan Can Eğribayat şu ana kadar görev aldığı maçlarda sonuca etki edecek türden kritik bir hata yapmadı.