Filenin Sultanları Olimpiyatlardaki Rakipleri Kimler?

Filenin Sultanları gösterdiği performansla göz kamaştırmaya devam ediyor. Olimpiyat elemelerinde maçlarını Japonya’da oynayan A Milli Kadın Voleybol Takımı’mız, çıktığı tüm maçları kazanarak grubunu lider tamamladı. Müthiş bir seri yakalayan Sultanlar’ın olimpiyatlardaki rakipleri de belli oldu.

Filenin Sultanları’nın Paris Olimpiyatları‘nda yarışacağı 11 takımdan 6’sı elemelerde netleşti. Diğer 5 takım, Milletler Ligi sonucu oluşacak dünya sıralamasının ardından belli olacak.

Avrupa şampiyonluğunun ardından olimpiyat elemeleri için Japonya’ya giden Filenin Sultanları, 7’de 7 yaparak grubunu lider tamamladı.

Grubu lider tamamlayan takım ile birlikte 5 ülke daha elemelerden geçti.

Sırbistan, Dominik Cumhuriyeti, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri ve Polonya olimpiyatlara katılma hakkı kazandı.

Fransa, ev sahibi ülke olması nedeniyle doğrudan oyunlara katılacak.

FİLENİN SULTANLARI ELEMELERDE NE YAPTI?

Filenin Sultanları, Olimpiyat Elemeleri nde B Grubunu 7’de 7 yaparak namağlup liderlikle bitirdi. Paris Olimpiyatları’na vize alan A Milli Kadın Voleybol Takımımız ın 2024’teki rakipleri ise belli oldu.

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Olimpiyat Elemeleri nde B Grubu’nda yer aldı. Grubunda çıktığı 7 maçtan da galibiyet ile dönen Filenin Sultanları, Olimpiyat vizesini kaptı.

Filenin sultanları elemelerdeki mücadeleleri sonuçları;

5 Eylül: Türkiye 3 – 0 Porto Riko

17 Eylül: Türkiye 3 – 0 Bulgaristan

19 Eylül: Türkiye 3 – 1 Peru

20 Eylül: Türkiye 3 – 1 Arjantin

22 Eylül: Türkiye 3 – 0 Brezilya

23 Eylül: Türkiye 3 – 1 Japonya

24 Eylül: Türkiye 3 – 0 Belçika

OLİMPİYATLARDAKİ RAKİPLERİMİZ

2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin Filenin sultanlarının 6 rakibi belli oldu.

Elemelerde A Grubu’nda yer alan Dominik Cumhuriyeti 1., Sırbistan ise 2. sıradan Paris vizesini kaptı. C Grubu’ndan ise ABD ve Polonya, Paris Olimpiyatları’na katılım hakkı kazanan ekipler oldu. Fransa ise 2024 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacağı için Olimpiyatlar’a direkt katılım hakkı kazandı.

2024 Paris Olimpiyatları’ndaki rakiplerimizin tam listesi:

Fransa ( Ev sahibi ekip )

Sırbistan ( A Grubu )

Dominik Cumhuriyeti ( A Grubu )

Brezilya ( B Grubu )

ABD ( C Grubu )

Polonya ( C Grubu )

Olimpiyat elemeleri ile ev sahibi ekip Fransa’nın yanı sıra Olimpiyat Oyunları’na katılacak 6 takım daha belli olmuştu.

2024 Paris Olimpiyatları’nda 12 ülke yer alacak. Geriye kalan 5 ülke ise 2024’teki FIVB Kadınlar Milletler Ligi’nin ardından oluşacak dünya sıralaması ile belli olacak.

17 Haziran 2024’te dünya sıralamasında 2024 Paris Olimpiyatları’na hali hazırda bilet almış ülkelerin haricindeki takımlardan 1., 2. ve 3. sırada yer alan ülkeler Paris vizesi alacak. 

Ayrıca güncel olarak Olimpiyatlar’a katılma hakkı bulunan ekipler arasında Asya ve Afrika’dan temsilci bulunmuyor. Bu nedenle 2024 FIVB Kadınlar Milletler Ligi’nde dünya sıralamasında lider olan Asya ve Afrika’dan da birer ekip Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı elde edecek.