Başakşehir – Konyaspor Maçı Ertelendi

Süper Lig’in 21. haftası 14 Ocak 2022 Cuma günü başlayacak. Bu haftanın dikkat çeken karşılaşmalarından birisi de Başakşehir ile Konyaspor arasında idi. 15 Ocak 2022 Cumartesi gününün programında yer alan maçın başlama saati 19.00 olarak belirlenmişti.

Buna ek olarak, söz konusu maç; Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynanacaktı. Ancak, Konyaspor futbolcusu Ahmet Çalık’ın 11 Ocak 2022 Salı günü geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla Başakşehir – Konyaspor maçı ertelendi.

Ahmet Çalık’ın Yaşamını Yitirmesi Spor Camiasını Yasa Boğdu

Futbola Gençlerbirliği altyapısında başlayan Ahmet Çalık; 2012 – 2013 sezonunda A takıma yükseldi. Burada gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çekti. 2017 yılının Ocak ayında 2 milyon 500 bin Euro bonservis bedeli karşılığında Galatasaray’a transfer oldu. Galatasaray formasıyla 3.5 yılda iki Süper Lig şampiyonluğu, bir Türkiye Kupası, bir de Türkiye Süper Kupası kazandı. 2020 yılının Ekim ayında Konyaspor’a transfer oldu.

Takdir edersiniz ki, Konyaspor; bu sezon gösterdiği performansla taraflı tarafsız herkesin takdirini topluyor. Yeşil beyazlı takım; 20. haftasını geride bıraktığımız Süper Lig’de elde ettiği 39 puanla ikinci sırada bulunuyor. Lider Trabzonspor’un 10 puan gerisinde yer alan Konyaspor’un bu kadar başarılı olmasının en büyük sebeplerinden birisi de merhum Ahmet Çalık’ın göstermiş olduğu performans idi. Abdülkerim Bardakçı ile beraber stoper ikilisini oluşturan Çalık; takımının diğer Süper Lig takımlarına kıyasla daha az gol yemesini sağlamıştı.

Ahmet Çalık’ın üzücü bir kazanın ardından hayatını kaybetmesi tüm spor camiasını yasa boğdu. Bu noktada, oyuncunun kulübü Konyaspor; TFF’ye 21. haftadaki Başakşehir maçının ertelenmesi için talepte bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu; söz konusu talebi kabul etti. Başakşehir – Konyaspor maçının ne zaman oynanacağına daha sonra karar verilecek.

Ahmet Çalık Neden Hayatını Kaybetti?

1994 doğumlu futbolcu; 11 Ocak 2022 Salı günü sabah saat 09.05’te yaptığı kazayla hayata gözlerini yumdu. Söz konusu gün izinli olduğu ifade edilen Çalık’ın Ankara’ya gittiği söyleniyordu. Arabanın hızlı olmasından mütevellit böyle bir kazanın gerçekleştiği ifade ediliyor. Bunun yanı sıra, lastiklerin su birikintisi üzerinde dönme hareketi yerine kayma hareketi yapmasının da kazaya sebebiyet verdiği gelen bilgiler arasında!

Olay sırasında Ahmet Çalık’ın emniyet kemerinin takılı olmadığı iddia ediliyor. Ancak, bu konuyla ilgili net bir bilginin olmadığını söylemek gerekir. Yolda su birikintisinin olması ve söz konusu birikintiye hızlı bir şekilde de girilmesi de kazanın olası sebepleri arasında gösteriliyor.

Konyaspor Bir Sonraki Maçını Kiminle Oynayacak?

Başakşehir ile Konyaspor arasında oynanması gereken mücadele Ahmet Çalık’ın hayatını kaybetmesinden dolayı ertelendi. Yeşil beyazlı camia bu üzücü olayın etkisinden kurtulmaya çalışıyor. Konyaspor; 18 Ocak 2022 Salı günü Süper Lig’in 22. haftasında kendi sahasında Adana Demirspor’u konuk edecek. Söz konusu maçın oynanıp oynanmayacağı belirsizliğini koruyor.