Spor Toto Süper Ligde Takımlar Yüzünü Altyapıya Dönmek Zorunda

Türkiye’de tüm takımlar ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntıları aşmak için yapılabilecek en iyi şey ise öz kaynak kullanımı. Türkiye’deki takımların birçok ülkede olduğu gibi kendi altyapılarına yönelip futbolcu yetiştirip yetiştiremiyorsa bile çok erken yaşlarda keşfedip kadrosuna katarak geliştirmek ve daha sonrada bu oyuncuları futbol piyasası içerisinde doğru yöntemleri kullanarak Avrupa’nın önde gelen liglerine bu oyuncuları pazarlanması gerekiyor.

Spor Toto Süper ligde takımlarımız artık bu görüşü referans alıyor. Eskiden Türk takımlarında yönetimler kulübün gelirlerini kasasındaki parayı har vurup harman savuruyordu ve hatta gelecek yıllara yönelik alacaklarını bile ipotek ettirip günü kurtarmak adına geleceği tehlikeye atıyordu. Bunların bedelini de birçok köklü kulüp şu anda yıllar önce kimsenin hayal edemeyeceği gibi 3. Liglere düştüler büyük takımlarımız ise çok büyük miktarlarda borç batağına düşmüş durumda. Tabi bu borç batağının TL ile yabancı para birimleri arasındaki makasın daha da açılması da etkili oldu.

Ülkemizdeki 4 büyük kulüp geçtiğimiz yıllarda bankalar birliği ile anlaşma imzalamış ve bu durumda satılan oyunculardan elde edilen gelirlerin %50’si bankalar birliğine olan borç için bankalar birliğine aktarılıyor. Yani 4 büyük takımdan herhangi biri bir futbolcusunu 10 Milyon € bonservis bedeli ile takımdan göndermiş olsa bile bu miktarın %50’si olan 5 milyon € bankalar birliğine olan borç için aktarılırken 5 milyon €’su ise kulübün kasasına girerek sonraki transferlerde kullanılabilecek bir miktar olacak.

4 Büyük Takımın Borçları

Şu anda ülkemizde 4 büyüklerde borç miktarları şu şekilde:

Fenerbahçe: 6 milyar 423 milyon TL

Beşiktaş: 4 milyar 800 milyon TL

Galatasaray: 2 milyar 100 milyon TL

Trabzonspor: 1 Milyar 500 milyon TL

Spor Toto Süper Ligde Yerli Oyuncuların Önemi

Süper lig ekiplerinde 4 büyüklerin bu kadar büyük bir borç yükünün içinde bulunurken yıllık Bankalar birliğine faiz ödemeleri bile oldukça yüksek miktarlar hal böyle olunca sadece 4 büyükler değil ülkemizdeki her takımın kendi öz kaynaklarına dönerek altyapıdan oyuncu çıkarmak hiç değilse bile yetenekli oyuncuları erkenden keşfedip geliştirip satışlarından gelir elde etmek çok önemli bir hal aldı.

Takımların aynı zamanda altyapıdan yetiştirdiği genç oyuncuları ilk 11’de sahaya sürmese bile rotasyonda düşünmesi gerek çünkü yedekte bekletilen oyunculara bile özellikle 4 büyük takımımız oldukça yüksek miktarlarda yıllık ücret ödemesi yapıyor. Altyapıdan çıkan futbolculara fırsat verilip en azından rotasyonda ya da yedek kulübesinde bu genç oyuncular tutulsa hem yedek kulübesinde bekletilecek futbolculara ödenecek maaş miktarı düşerek gider kalemi azaltılabilir.

Bu hamle ile birlikte rotasyonda kendisine sıra gelen altyapıdan gelen oyuncu göstereceği performans ile formayı kapabilir hatta Avrupa kulüplerinin radarına girerek kulüpler oldukça büyük miktarlarda gelir elde edebilir.