Merkez Hakem Kurulu Deprem Etkisi Yarattı

Merkez Hakem Kurulu, birçok takımın kıyasıya mücadele ettiği Spor Toto Süper Lig’de verdiği kararla gündeme oturdu.

Türkiye futbolunda herkesin malumu olduğu gibi sürekli tartışılan konuların başında hakemler geliyor. İttifak Holding Konyaspor da dahil olmak üzere birçok takım, Spor Toto Süper Lig’de yapılan bariz hakem hataları sonrasında isyan etmekten kendini alamıyor.

Oyunu yavaşlatan, yere yattığında kalkmak bilmeyen, her temasta faul bekleyen vs. oyunculara fırsat veren hakemler, Türk futbolunun gelişmesinin önündeki engellerden biri olarak yıllardır kabul ediliyor.

Bu noktada zaman zaman yabancı hakemlerin Spor Toto Süper Lig’de görev yapması bile gündeme gelip, tartışılıyor.

Spor Toto Süper Lig’in marka değerine de büyük darbe vuran bu tartışmalar, geçtiğimiz günlerde belki de hiç kimsenin beklemediği kadar şok edici bir sarmalın içine girdi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun hakem organı olan Merkez Hakem Kurulu, aldığı kararla bir anda Türkiye futbolunda adeta tozu dumana kattı.

Merkez Hakem Kurulu Kararı Ortalığı Karıştırdı

Merkez Hakem Kurulu

Spor Toto Süper Lig’de 28 hafta bilindiği gibi geride kaldı. Bu haftalar boyunca birçok farklı hakem birçok farklı takımın maçını yönetti. Bazı hakemler çok can yaktılar, bazıları ise verdikleri kararlarla takdir topladılar.

En nihayetinde bu kadar haftalık kıyasıya rekabet tüm bu tartışmalara rağmen bu hakemlerle geçti. İşte böyle bir ortamda Merkez Hakem Kurulu, verdiği şok kararla bir anda 13 hakem hakkında karar açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre aşağıda ismi sayılan 13 hakemin, Spor Toto Süper Lig’de bir daha maç yönetemeyecekleri ve hakem kadrosundan çıkarıldıkları belirtildi.

Buna göre; Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Abdülkadir Bitigen, Fırat Aydınus, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Suat Arslanboğa, Hüseyin Göçek, Mert Güzenge, Tugay Kaan Numanoğlu, Alper Ulusoy ve Halis Özkahya’nın hakemliklerine son verildi. Özgür Yankaya’nın ise sadece VAR hakemi olarak görev alacağı bildirildi.

Bu listenin açıklanmasıyla zaten çok sakin(!) olan Türk futbolu, birbirine girdi. Açıklamalar, komplo teorileri, iddialar, suçlamalar vs. art arda gelmeye başladı. Hal böyleyken Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu ile ilgili büyük tartışmaların da kapısı açıldı.

Konyaspor Maçlarını Da Yönetmişlerdi

Merkez Hakem Kurulu Başkanı’nın bizatihi Bein Sports Haber kanalına çıkıp aldıkları kararların nedenini açıklaması ise adeta yangına benzin dökmek oldu.

Sorulan bir soru karşısında bu kararı bir dakika bile geciktirmeden uygulamak durumunda olduklarını söyleyen Merkez Hakem Kurulu Başkanı’na tepkiler yağdı. Zira herkes, hakemler bu kadar kötüyse bu haftaya kadar neden maç yönettiler diye sordu.

13 hakem arasında her takımın maçında görev almış hakemler olduğu gibi İttifak Holding Konyaspor maçlarında görev yapanlar da vardı. Bu da akıllara, geçmiş maçlarda yeşil beyazlı takımımız aleyhine yapılan ve böylesine heyecanlı bir ligde kritik puanlar kaybetmemize neden olan hataları getirdi.

Yayın ihalesinin konuşulduğu şu günlerde verilen bu kararın altından daha çok sular akacak gibi gözüküyor.