Kulüplerimiz Avrupa Kupaları Sayesinde Ciddi Kazançlar Elde Edebilirler

2022 – 2023 sezonu, yaklaşık bir ay önce sona erdi. Dünya Kupası ve deprem felaketi sebebiyle lige ciddi aralar verildi. Bu yüzden, sezon, Haziran ayının ilk haftasında tamamlandı. 2022 – 2023 sezonunun şampiyonu Galatasaray oldu. Sarı kırmızılı takım, ligi 88 puanla ilk sırada tamamladı. İkinci sırayı Fenerbahçe aldı. Ayağına kadar gelen ikincilik şansını tepen Beşiktaş üçüncü oldu. Vincenzo Montella yönetiminde harika bir performans ortaya koyan Adana Demirspor ise dördüncülük ile yetindi.

Ciddi

Kulüplerimizi Zorlu Bir Ön Eleme Süreci Bekliyor

Şampiyon Galatasaray, ülkemizi önümüzdeki sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek. Ancak, temsilcimizin gruplara kalabilmesi için üç ön eleme geçmesi gerekiyor. Türkiye Kupası’nı kazanan ve ligi ikinci sırada bitiren Fenerbahçe, üçüncü Beşiktaş ve dördüncü Adana Demirspor, önümüzdeki sezon Konferans Ligi’nde yer alacaklar. Fenerbahçe’nin Türkiye Kupası’nı kazanması, Adana Demirspor’a Konferans Ligi kapısını açtı. Üç takımımız da tıpkı Galatasaray gibi gruplara kalabilmek adına üç ön eleme oynamak zorunda! Temsilcilerimizin UEFA Şampiyonlar Ligi ve Konferans Ligi ön eleme maçları Temmuz ayının son haftasında başlayacak.

Galatasaray UEFA Şampiyonlar Ligi Sayesinde Ciddi Bir Gelir Elde Edebilir

Sarı kırmızılı takım, Şampiyonlar Ligi’ne en çok katılan Türk takımı olma unvanına sahip! Son olarak, 2019 – 2020 sezonunda bu platformda mücadele eden Galatasaray, üç ön elemeyi geçmek ve grup aşamasında yer almak istiyor. Galatasaray, grup aşamasına kaldığı takdirde kasasına ayakbastı parası olarak 15,64 milyon Euro koyacak. Bunun yanı sıra, gruplarda elde edeceği her galibiyet için 2.8 milyon Euro kazanacak. Ayrıca, beraberlik ile ayrıldığı maçlar için kasasına 930 bin Euro koyacak.

Takdir edersiniz ki, UEFA Şampiyonlar Ligi, zorlu bir maraton! 32 takım grup aşamasında mücadele edecek. Gruplarını ilk iki sırada bitiren 16 takım, kendilerini son 16 turunda bulacak. Bu takımların kasasına 9,6 milyon Euro girecek. Çeyrek final etabı için 10,6, yarı final için 12,5 ve final için 15,5 milyon Euro tutarında gelir elde edilecek. Turnuvayı kazanan takım ödül olarak 4,5 milyon Euro kazanacak.

Konferans Ligi Gelirleri Açıklandı

UEFA; 2023 – 2024 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nin yanı sıra Konferans Ligi’nde dağıtacağı para ödüllerini de açıkladı. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor, gruplara kaldıkları takdirde kasalarına 2,94 milyon Euro koyacaklar. Buna ek olarak, galibiyet için 500 bin Euro, beraberlik için de 166 bin Euro elde edecekler. Son 16 turuna kalan takımlara 600 bin Euro, çeyrek finale kalanlara bir milyon Euro, yarı finale yükselenlere iki milyon Euro, finale yükselenlere üç milyon Euro ve kupayı kazanan takıma iki milyon Euro para ödülü verilecek. Kulüplerimiz, hem ülke puanı hem de maddi gelir açısından en iyisini yapmak zorundalar!