Konyaspor’un Başarılı Kalecisi Ibrahim Sehic Kimdir

Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonunun öne çıkan takımlarının başında tahmin edebileceğiniz üzere Konyaspor geliyor. Yeşil beyazlı takım; 20 maçta topladığı 39 puanla lider Trabzonspor’un ardından ikinci sırada bulunuyor.

Şampiyonluk ve Avrupa hayallerini sonuna kadar devam ettirmek isteyen Konyaspor; bilhassa deneyimli kalecisi Ibrahim Sehic’e güveniyor. Gelin, 1988 doğumlu kalecinin kariyerine bir göz atalım!

Ibrahim Sehic Futbola Nasıl Başladı?

3 Eylül 1988 tarihinde dünyaya gelen Sehic; Bosnalıdır. Hatta, Bosna milli takımının formasını bugüne kadar 40 defa giymiştir. 1.90 boyundaki kaleci; 2020 – 2021 sezonundan bu yana Konyaspor’un formasını giyiyor. Ancak, uzun süreden bu yana Türkiye’de olduğunu da eklemeliyiz.

Sehic; futbola ülkesinin takımlarından Zeljeznicar’da başlamıştır. 2007 – 2008 sezonunda A takıma yükselmiştir. Burada gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Sehic; 2011 yılının Temmuz ayında 400 bin Euro karşılığında o dönem Süper Lig’de bulunan Mersin İdman Yurdu’na transfer oldu. Sehic; Mersin İdman Yurdu’na transfer olmadan evvel Zeljeznicar’daki başarılı performansıyla takdir topladı. Bu takımın formasını 3.5 yılda 84 defa giydi. Söz konusu maçlarda kalesinde 75 gol gördü. 40 maçta ise kalesini gole kapattı.

Sehic; Mersin İdman Yurdu’na geldikten sonra da başarılı performansını devam ettirdi. Bir dönem Süper Lig’de bulunan ancak zayıf kadrosundan dolayı kalıcı olamayan Mersin ekibinde 38 maça çıktı. Kalesinde 55 gol gördü. 10 maçta ise gol yememeyi başardı. Sehic’in Mersin İY performansı pek parlak görünmeyebilir. Ancak, Mersin temsilcisinin defans oyuncularının zayıflığının ve kadro istikrarının olmayışının Sehic’i de etkilediğini söylemek gerekir.

Ibrahim Sehic; 2011 ila 2013 yılları arasında Mersin İdman Yurdu formasını giydi. 2013 yılının Ekim ayında 680 bin Euro karşılığında Azerbaycan’ın Qarabağ FK takımına transfer oldu. 2013 ila 2018 yılları arasında Quarabağ FK formasını terleten Sehic; bu takımda istikrarlı bir performans gösterdi. 168 maça çıktı. 120 gol yedi. Ancak, 87 maçta kalesini gole kapattı. İlerleyen yaşının da etkisiyle kariyerinin belki de en iyi dönemini geçirdi.

Ibrahim Sehic’in İkinci Türkiye Macerası Nasıl Geçiyor?

Mersin İdman Yurdu performansına ek olarak Quarabağ formasıyla da başarılı olan Sehic; Süper Lig takımlarının ilgisini çekiyordu. 2018 yılının Temmuz ayında bedelsiz bir şekilde BB Erzurumspor’a transfer oldu.

BB Erzurumspor; Süper Lig’in düşme hattında yer alan takımlarından birisiydi. Diğer Süper Lig takımlarına kıyasla daha zayıf bir kadrosu bulunan BB Erzurumspor’u ayakta tutan isimlerden birisi de Ibrahim Sehic oldu. Bosnalı kaleci; BB Erzurumspor formasını iki sezonda 66 defa giydi. Kalesinde 63 gol gördü. 23 maçta gol yemeyerek büyük bir başarıya imza attı.

Sehic’in bir sonraki durağı Konyaspor oldu. Yeşil beyazlı takımda 1.5 sezonda 49 maça çıktı. Kalesinde 55 gol gördü. Sonuç olarak, ligin en başarılı kalecilerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.