Konyaspor’da İlhan Palut’un Açıklamaları

Katar’da düzenlenen ve artık sadece 2 maç kalan 2022 FIFA Dünya Kupası nedeniyle Spor Toto Süper Lig’e verilen arayı iyi değerlendiren Arabam.com Konyaspor takımı, Antalya’da hazırlık kampına girmişti. Kamp süreci, takımın güncel performansı ve Ocak ayı ara transfer çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan tecrübeli teknik direktör Palut, Trabzonspor ve Fenerbahçe ile geçen sezon içinde bulundukları yarış hakkında bazı itiraflarda bulundu. İlhan Palut, ilk göreve geldiğ zaman psikolojik olarak yıpranmış bir Konyaspor ve oyuncu topluluğu ile karşılaştığını, ilk önce onlara özgüven aşıladıklarını ve kendilerine inanarak, gerektiğinde de riskler alarak futbol oynamalarını söylediklerini belirtti.

Sözlerine devam eden başarılı teknik adam, belki defansif anlamda çok büyük sıkıntılar yaşamayan ama ofansif anlamda gerçekten kısır, üretkenlikten ve pozisyona girmekten uzak bir takım gördüklerini, takımın savunma disiplinin zaten var olduğunu, ama ofansif anlamda coşkuyla oynayan, pozisyonlara giren ve skorlar üretebilen, galibiyetler kazanabilen bir Konyaspor yolculuğunu başlattıklarını ifade etti. İlhan Palut, burada önemli olanın teknik heyetin isteklerine karşı oyuncuların verdiği reaksiyon olduğunu, bu noktada oyuncuların teknik heyetin istediklerini yapmaya çalıştıklarını, inandıklarını ve arada güzel bir sinerji oluştuğunu, Konyaspor’un daha keyif veren, daha çok skor alan, daha başarılı bir takım haline geldiğini dile getirdi.

“İlk 11’den 5 Oyuncu Değişti”

Hiçbir zaman kişi bazlı değil, hep sistem üzerinden gittiklerini vurgulayan teknik patron, geçen sene, ligi 3. bitirdikleri kadroda en ideal 11’den 5 oyuncunun değiştiğini, kaleci Sehic haricinde takımın %50’sinin değiştiğini, bunun 3 oyuncusunun ise defans bloğundan olduğunu, ama kişiler üzerinden değil sistem üzerinden, prensipler üzerinden gidildiği zaman kalınan yerden devam edilebildiğini ifade etti.

Takıma yeni katılan oyuncuların zamana ihtiyacı olduğunu söyleyen İlhan Palut, burada en çarpıcı örneğin Adil olduğunu, Ahmet’ten sonra o formayı almanın, o yükün altına bir anda girmenin kolay olmadığını ama süreç içerisinde adım adım yere sağlam basarak Adil’in takımın değişmezlerinden birisi olduğunu, Abdulkerim’i kaybettiklerini, Calvo transferinin bu noktada kendileri için sol stoper kolay bulunabilen bir mevki olmasa bile bu noktada Calvo’nun takıma uyum gösterdiğini dile getirdi.

“Fenerbahçe İle Girdiğimiz Yarışı Kaybettik”

Sözlerine devam eden Palut, geçtiğimiz sezon savunma bloklarını aşmakta zorlandıklarını, Trabzonspor’u gerçekten çok net bir şekilde tedirgin edemediklerini, bir de Trabzonspor’un çok az puan kaybetmesinin belli bir noktaya kadar bunu engellediğini, ancak kendilerinin buradaki aslında temel kaybının Fenerbahçe ile girdikleri ikincilik yarışı olduğunu, Fenerbahçe’nin çok dikey bir çıkışı, kendilerinin ise dönem dönem geçirdikleri bocalamaların bu yarışta geride bıraktığını, üst sıralara oynamanın, hedefi kovalamanın gerçekten bir tecrübe işi, belki bir alışkanlık işi olduğunu ancak yine de kendisinin ve oyuncularının bu noktada sonunu getirmekte zorlandıklarını itiraf etti.