Konyaspor Şaşkına Döndü

Sezonun ikinci yarısına kötü olaylarla başlamasına rağmen tek gollü galibiyetlerle zirve takibini sürdürmeyi başaran Konyaspor, 25’inci haftada aldığı Trabzonspor mağlubiyetinden sonra şaşkına döndü. Trabzonspor mağlubiyetinden sonra önce Kasımpaşa ile 4-4 berabere kalan sonra da erteleme maçında Başakşehir’e mağlup olan Konya temsilcisi, Süper Lig’in 27’inci haftasında Alanyaspor karşısında 5-1’lik ağır bir mağlubiyet aldı.

Tersine Dönen

Bu sezonun gönül şampiyonlarından biri olan Konyaspor, son haftalarda gösterdiği kötü performans nedeniyle çok avantajlı olduğu 2’incilik koltuğunu kaybetme noktasına kadar geldi.

25’inci haftada oynadığı Trabzonspor maçında aldığı mağlubiyetten sonra önce Kasımpaşa sonrasında da Başakşehir’e puan kaptıran Yeşil Beyazlı ekip, Süper Lig’in 27’inci haftasında Alanyaspor karşısında bozguna uğradı.

1-0 öne geçtiği maçta sahadan 5-1 mağlup ayrılan Konya temsilcisi bu sonuçla birlikte galibiyet hasretinin uzamasına engel olamadı. Oynadığı son 4 resmi maçta sadece 1 puan toplayabilen İlhan Palut’un takımı Alanyaspor karşısında bulduğu gollerin farklı gerekçelerle iptal edilmesi sonrası kendini bir türlü toparlayamadı.

Savunmada çok basit hatalar yaparak bu skora davetiye çıkartan Konyaspor’un en büyük tesellisi ise Alanyaspor maçından önce rakip olduğu Başakşehir’in de Fatih Karagümrük karşısında sürpriz  bir mağlubiyet alması oldu.

Adana Demirspor’un beraberlikle Başakşehir’in mağlubiyetle kapattığı haftada Alanyaspor karşısında dağılan Konyaspor, buna rağmen 2’incilik koltuğundaki 3 puanlık avantajını koruyabilmiş oldu. Bununla birlikte alttan gelen Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi takımların galibiyete ulaşması 2’incilik koltuğu için aday olan takımların sayısının da artması anlamına geliyor.

Açık Kale

Konyaspor adına artık düzeltilmesi gereken nokta kesinlikle savunma olmalı. Zira Ahmet Çalık’ın vefatından sonra bir türlü toparlanamayan savunma hattı her geçen hafta daha da kötü bir hale geldi ve takım çok fazla gol yemeye başladı.

Hücumda Serdar Gürler’in ayrılmasından sonra kalitenin büyük ölçüde azaldığı bir gerçekti. Bununla birlikte ikinci yarıda oynanan ilk maçlarda alınan tek gollü galibiyetler bir şekilde takımı yarışta tutmuştu.

Bundan sonra yine tek gollü galibiyet formülüne gitme ihtimali bulunan Konyaspor’un bu ihtimali güçlendirebilmesi adına kesinlikle savunmada değişikliklere gitmesi gerekiyor. Bu değişim taktiksel dizilişte de olabilir rol değişimiyle de olabilir.

Kasımpaşa’dan 4, Alanyaspor’dan 5 gol yiyen Konyaspor, sezon başından bu yana yediği gol kadar gol yemeye başladı ve bu durum 2’incilik koltuğunu tehlikeye sokuyor.

Pek tabii Ahmet Çalık’ın vefatının takım üzerinde hem psikolojik hem de taktiksel açıdan olumsuz bir etki yarattığını kabul etmek gerekiyor. Ancak takımın yarışı buraya kadar getirmişken sıkıntılarını telafi edememesi ihtimali Ahmet’in üzüntüsünü daha da arttıracaktır.

Konyaspor bu sezon adına kesinlikle gönüllerin şampiyonu. Gösterilen performans ve kurulan düşük bütçeli takımdan alınan verim Yeşil Beyazlı takıma ve teknik direktörü İlhan Palut’a olan sempatiyi arttırsa da taraftarlar takımlarını eski günlerindeki gibi görmek istiyorlar.