Konyaspor Kurayı Bekliyor

Bu sezon Süper Lig’de sergilediği başarılı performansla dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Konyaspor, sezonu da iyi bir noktada tamamladı ve UEFA Konferans Ligi’nde eleme oynamaya hak kazandı. Yeşil Beyazlı takımın bu kazanımı sonrasında artık heyecan iyiden iyiye büyürken, 15 Haziran tarihinde düzenlenecek olan kura çekilişi ile birlikte Konya temsilcisinin rakibi de belli olacak.

Detaylar Belirginleşiyor

Bu sezon Süper Lig’de sergilediği başarılı performansla takdir toplayan takımlardan biri olan Konyaspor, sergilediği başarılı performans sayesinde Avrupa kapısını da açmayı başardı.

Yeşil Beyazlı takım Teknik Direktör İlhan Palut liderliğinde oldukça parlak bir performans sergiledi ve 5 sene sonra tekrar Avrupa’ya gidecek olmanın hazırlıklarına başladı. Bu bağlamda peş peşe transferler yapmaya başlayan Konyaspor, yarışacağı her turnuvayı oldukça ciddiye alıyor.

Öte yandan Süper Ligi 68 puanla 3.sırada tamamlayarak UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne katılmaya hak kazanan Konyaspor’da gözler 15 Haziran Çarşamba günü ikinci ön eleme turu kura çekimine çevrildi.

UEFA, resmi sitesinden yaptığı açıklamada 2022/23 UEFA Avrupa Konferans Ligi ikinci ön eleme turu kura çekiminin 15 Haziran Çarşamba günü saat 13:00’te Portekiz’de canlı olarak yayınlanacağını açıkladı. 15 Haziran’da çekilecek olan kura çekimi sonunda karşılaşmaların ise 21 ve 28 Temmuz’da oynanacağı ifade edildi.

Maçların sonunda turu atlayan takımların ise UEFA Avrupa Konferans Ligi‘nde üçüncü ön eleme turuna yükseleceği kaydedildi. Öte yandan Konferans Ligi’nde ilk ön eleme turu kura çekiminin ise 14 Haziran Salı günü yapılacağı açıklandı.

Birinci eleme turu 7 ve 14 Temmuz 2022, İkinci eleme turu 21 ve 28 Temmuz 2022, Üçüncü eleme turu 4 ve 11 Ağustos 2022 Play-Off: 2022’den itibaren 18 ve 25 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. Başakşehir, Antwerp, Sparta Prag, Molde, APOEL gibi takımların yarışacağı ligde Konyaspor da ilerlemeyi hedefleyecek.

Turnuvanın Grup aşamasındaki maçları 8 Eylül’de başlayacak ve 3 Kasım tarihinde sona erecek. Sonrasında araya Dünya Kupası gireceği için hiçbir takımın tam olarak kestiremediği bir süreç başlayacak.  

Gruptan Sonrası Yeni Yılda

Eğer Konyaspor ve Başakşehir gibi bizleri temsil edecek olan ekiplerimiz grup aşamasını başarıyla atlamayı bilirlerse 2023’ün Şubat ayında tekrardan Avrupa’ya dönüş yapılacak. Play-Off müsabakaları 16-23 Şubat, Son 16 maçları 9 ve 16 Mart, Çeyrek Final maçları 13 ve 20 Nisan, Yarı Final maçları da 11 ve 18 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

Final maçı ise 7 Haziran 2023 tarihinde düzenlenecek şekilde kararlaştırıldı. Öte yandan bu sezon Trabzonspor ile de karşı karşıya gelen Roma’nın Portekizli Teknik Direktör Jose Mourinho yönetiminde kazanarak turnuvanın ilk kazananı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Türkiye’de her ne kadar çok ciddiye alınmıyor olsa da UEFA Konferans Ligi’ne gelecek senelerde daha çok ilgi gösterileceği kesin.