Konyaspor 100 Yaşında Hedefi Belirledi

Türk futbolunun çift başlı kartalı Konyaspor dile kolay 100 senelik süreci geride bıraktı ve muhteşem tarihini muhteşem bir doğum günü organizasyonuyla kutladı.

1922 yılında Konya Erkek Lisesi’nin beden eğitimi öğretmeni Süreyya Rıfat Ege’nin kurduğu Konya Gençlerbirliği takımıyla doğan şanlı kulübümüz, kuruluşundan 2 yıl sonra Konya Ligi Şampiyonu olmuş ve 1924 Türkiye Futbol Şampiyonası’na katılarak şehrimizi temsil etmişti.

O günden sonra temsilcilik misyonunu büyük bir başarıyla gerçekleştiren takımımızın adın, 1965’te çıkan genelgeyle birlikte değişmişti.

Zamanın Türkiye Futbol Federasyonu tarafından çıkarılan genelgeye göre bir şehirde (bilhassa nüfus olarak küçük şehirler) en fazla 1 futbol takımı bulunabilirdi.

Ne var ki o zaman Konya şehrinde, Konya Gençlerbirliği, Meramspor, Selçukspor ve Çimentospor gibi takımlar bulunuyordu.

Bu kulüpler 1. Lig’de yarışabilmek için birleşme kararı alarak Konyaspor adı altında mücadelelerini sürdürdüler. Daha sonra Konya İdman Yurdu da şehri temsil için varlığını sürdürmüş ve bu iki takımın birleşmesi ise 1981 yılında gerçekleşmiştir.

1981 yılı aynı zamanda Konyaspor’un siyah beyaz renklerden, yeşil beyaz renklere dönüşünün de tarihi olarak kayıtlara geçmiştir.

Konyaspor 100 Yılda Kaç Kupa Kazandı

konyaspor

Konyaspor, siyah beyazlı renkleriyle de yeşil beyazlı renkleriyle de tarihinde birçok başarılı sezon geçirdi.

Takımımızın tarihindeki ilk şampiyonluğu Türkiye 3. Lig’inde 1970 – 1971 sezonunda gelmişti. Bu tarihi başarının ardından kupa için yeşil beyaz renklere bürünmeyi bekleyen camia, 1987 – 1988 Sezonu’nda Türkiye 1. Ligi şampiyonluğunu yaşayarak büyük bir başarı kazanmıştı. 17 yıl sonra gelen bu şampiyonluğun ardından gelen diğer zafer için ise 2002 – 2003 sezonu beklenecekti.

Bu şekilde toplamda 2 kez Türkiye 1. Lig’i, 1 kez de Türkiye 3. Ligi şampiyonluğu yaşayan takımımızın, tarihindeki en büyük zaferi ise 2017 yılında geldi.

Ziraat Türkiye Kupası’nda mükemmel bir sezon geçiren Konyaspor, teknik direktör Aykut Kocaman önderliğinde tarihinin ilk kupa şampiyonluğunu İstanbul Başakşehir’i devirerek yaşamıştı. Bu aynı zaman yeşil beyazlı camiamızın, 1922’den beri yaşadığı en prestijli kupa zaferi olarak da kayıtlara geçmişti.

Bu şampiyonluğun ardından TFF Süper Kupa maçı için de hak kazanan takımımız, o maçı da Beşiktaş karşısında 1 – 2 ile kazanmış ve aynı yıl içinde 2 dev kupayı müzesine götürmüştü.

Yüzüncü Yaş Gününde Çok Önemli İsimler Vardı

İttifak Holding Konyaspor Yönetimi tarafından organize edilen 100’üncü yıl dönümünde devlet erkanından ve şehirden çok önemli isimler, coşkuyu paylaştılar.

Yapılan organizasyonun baş konuğu Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum oldu. Bakanımızın yanında Konya Valimiz Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay da Konya şehrinin bu mutlu gününde camiamızı yalnız bırakmayan isimlerdendi.

Gecenin en önemli konuşmasını yapan Bakan Kurum, Konyaspor’un asıl hedefinin UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılım olduğunu ve takımın bunu başaracağına yürekten inandığını söyleyerek tüm taraftarlarımızın duygularını dile getirmiş ve bir anlamda hedefi koymuş oldu.

Nice 100’lere Konyaspor!