İlhan Palut Milli Göreve Hazır Olduğu Mesajını Verdi

Arabam.com Konyaspor’un başarılı Teknik Direktörü İlhan Palut, bir gün kendisine şans verilmesi halinde milli görev için hazır olduğunu açıkladı. Palut, Dünya Kupası nedeniyle Süper lige verilen arada Antalya’da çalışma yaparak sürdürdürkleri kampta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Teknik adamlık kariyeri süresince, yaptığı ilk görevlerinde kendisiyle ilgili olarak bir takım soru işaretleri yaşandığını, ancak önüne çıkan her engeli teker teker aştığını vurgulayan Palut, üst düzey bir futbolculuk kariyerinin olmadığını, Türkiye’de 4 büyük takımda da oynamadığını, yarışa 3-0 önde başlamak gibi bir şansının olmadığını, Bu durumun bir şikayet olmadığını, her basamağı geçmenin de ayrı bir tecrübesi bulunduğunu ve insanın yere daha sağlam basmasını sağladığını dile getirdi.

Yeterince özgüvene sahip olduğunu ve şahsıyla alakalı olumsuz algıları tek tek kıracağını vurgulayan genç çalıştırıcı, 2. Ligde teknik direktör olacağı zaman ‘Bunu başarabilir mi?’ diyenler olduğunu, Hatayspor ile Süper Lig’e çıkacakları zaman ‘Birinci ligde bir sürü teknik direktör var, İlhan Palut hoca da nereden çıktı’ denildiğini, Süper Lig’de Göztepe ile başladığı zaman ise, ‘Bu kadar tecrübeli teknik direktör varken neden alt ligden teknik direktör’ sorgulamasının yapıldığını, bunu kendi açısından çok beklenti içerisinde olmayarak çözdüğünü, bir şey beklemenin, var olana gerekli konsantrasyonu sağlayamama nedeni olduğunu, çalışmak, gelişmek, takımımı geliştirmek gibi hususlardan şu anda sorumlu olduğunu ve kendisinden beklentisi olan camiaya en iyisini yaşatmaya kanalize olmuş durumda olduğunu ifade etti.

“Hepimiz Kuntz’un Doğal Yardımcılarıyız”

İlhan Palut, Türkiye’de görev yapan her teknik direktörün, Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz‘un doğal yardımcısı olduğunu savundu. Başarılı çalıştırıcı, bunun kolay bir misyon olmadığını, bunun zorluklarından şikayet etmediğini, bu zorlukların kendisini daha çok motive ettiğini, Kendilerinin şu anda Stefan Kuntz’un doğal yardımcıları olduklarını, ona, daha iyi fizik kalitede, daha iyi taktik bilgiye sahip, mental anlamda daha kuvvetli oyuncular göndererek yardım etmeye çalıştıklarını, kendisinin şu anda net bir milli oyuncusu olmadığını ancak Gelişim içerisinde olan oyuncuları olduğunu ve bu oyuncuları da ileride milli takımda görmeyi umduğunu ifade etti.

“En Hazır Olduğum Halimle Gitmem Gerekir”

Başarılı teknik adam, milli göreve en hazır olduğu haliyle gitmesinin daha doğru olacağını vurguladı. Kırması gereken daha fazla algı olduğunun da altını çizen İlhan Palut, sözlerini şu cümlelerle noktaladı. Neden yabancı bir teknik adam geldi diye sorgulama noktasında asla olmadığını, şu anda burada olması gerektiğini, Konyaspor’u daha iyi bir takım yapması gerektiğini, kendisini de bu anlamda geliştirmesi gerektiğini, belki en hazır halde gitmesi gerektiğini ama kırması gereken bir dizi algılar olduğunu, onların da üzerine gide gide onları da kıracağını ve buna yürekten inandığını dile getirdi.