Genç Filenin Sultanları Brezilya’ya Diş Geçiremedi

Bu yaz voleybol severler için harika geçiyor. Voleybol heyecanı Milletler Ligi ile başladı. Bu turnuvada şampiyon olan Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, dünya sıralamasında birinci sıraya yükselmeyi başararak ekstra bir mutluluk yaşattı. Sırada Avrupa Şampiyonası var. Milli takımımız, güncel tarih itibariyle, Avrupa Şampiyonası’nda mücadele ediyor. Hali hazırda Almanya’nın Düsseldorf şehrinde grup maçlarını oynuyor.

Alt yaş grupları da boş durmuyor. U19 milli takımımız, Dünya Şampiyonası’nda ikinci oldu. Sırada U21 milli takımımız var. Onlar da güncel tarih itibariyle Dünya Şampiyonası’nda mücadele ediyorlar.

Milli Takımımız Turnuvaya Güzel Başladı

U21 milli takımımız, Dünya Şampiyonası’nın ilk etabında Hollanda, ABD ve Küba ile aynı grupta yer aldı. İlk maçında Hollanda’yı 3-2 mağlup etti. Bu sayede, zor ve uzun sürecek olan bu turnuvaya güzel bir başlangıç yaptı. İkinci maçtaki rakip ABD oldu. Milli takımımız, bu maçı da 3-1 kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Son maçtaki rakibimiz Küba idi. Bu maçı da 3-0 kazanmayı başaran milli takımımız, ikinci etaba katılmaya hak kazandı.

İkinci Tur İlk Maçında Brezilya’ya Mağlup Olduk

Türkiye, gruptan çıkmayı başardı. Milli takımımız, format gereği ikinci turda farklı bir grupta mücadele edecek. F Grubu’nda yer alan rakiplerimiz arasında Brezilya, İtalya ve ABD yer alıyor.

Milli takımımız, F Grubu’ndaki ilk maçında Brezilya ile karşı karşıya geldi. Takdir edersiniz ki, Brezilya tam bir voleybol ülkesi! Hem A takımda hem de alt yaş gruplarında önemli başarılar elde eden Brezilya, bu turnuvaya da şampiyonluk hedefi ile başladı.

Brezilya – Türkiye maçı, 22 Ağustos 2023 günü oynandı. Maçın belirgin bir favorisi yoktu. Hem Brezilya hem de Türkiye bu maçı kazanabilecek güce sahipti. Milli takımımız, Brezilya karşısında varlık gösteremedi. İlk seti 25-15, ikinci seti 25-21, üçüncü seti de 25-13 kaybetti. Maçtan 3-0’lık yenilgi ile ayrıldı. Bu yenilgi, hem milli takımımız hem de maçı izleyen voleybol severler için ciddi bir hayal kırıklığı oldu.

Takımımızın En Skorer İsmi Beren Yeşilırmak İdi

U21 milli takımımız, Brezilya karşısında sahaya Dilay Özdemir, Beren Yeşilırmak, Eylül Durgun, Nilsu Şen, Berka Buse Özden ve Bengisu Aygün ilk altısı ile çıktı. Liberomuz her zaman olduğu gibi Selin Adalı idi.

Turnuvanın başından bu yana oldukça iyi bir performans ortaya koyan Beren Yeşilırmak, bu maçta da takımımızın öne çıkan ismi oldu. Maçı 11 sayı ile tamamladı. Nilsu Şen sekiz, Bengisu Aygün beş, Eylül Durgun ve Dilay Özdemir dört, Miray Gözübüyük üç, Berka Buse Özden ise bir sayı kazandırdı. Milli takımımız, gruptaki ikinci maçında İtalya ile karşı karşıya gelecek. Gençlerimizin gruptan çıkmak adına bu maçı kesinlikle kazanmaları gerekiyor.