Fenerbahçe’nin Aradığı Adam

Devre arasına girerken transfer söylentileri de artmaya başladı. Her gün çeşitli futbolcuların kulüplerle anlaşma haberlerini görüyoruz. Hücumda bir lider ve son vuruşları iyi olan bir arayışına giren Fenerbahçe, çeşitli forvet arayışlarına girdi. 

Aboubakar, Süper Ligde yalnızca iki sezon oynamış olmasına rağmen oynadığı oyunla Süper Lige hafızlarda yer etti. Beşiktaş’ta oynadığı her iki sezonda Beşiktaş ligi şampiyon olarak bitirdi. Her iki sezonda da takımın en büyük pay sahiplerinden biriydi. İlk sezonunda Quaresma-Babel ikilisi ikinci sezonunda ise Ghezzal tarafından iyi beslenen ve son vuruşlarını başarılı hale Aboubakar attığı gollerle yaptığı asistlere adından çokça söz ettirdi.

Sadece Golcü Değil

Aboubakar’ın sadece golü yanı değil dağıtıcı yönünde var. 2020-21 sezonunda Beşiktaş’ta oynarken  Sergen Yalçın’In taktikleriyle sadece golcü değil, asist yapan alan bir futbolcu oldu.  Özellikle alan açması ve yaptığı driplinglerde rakip defansları zorladı.

Sadece Larin’e değil Cenk Tosun’un gelişimini de büyük pay sahibi oldu.  Kanat forvet oynayan Cenk’e bir çok alan açtı ve asistleriyle takıma katkıda bulundu.

Hem gelişen hem geliştiren bir futbolcu olduğu için takımdaki potansiyel futbolcuların gelişimini de katkısı olacaktır. Bu yüzden Aboubakar gibi takımın abisi futbolcular her takımda iyi olmasa da bu Fenerbahçe kadrosu için iyi olacaktır. Aboubakar hızlıyla rakip savunmaları sık sık faule zorlayabilir. Bu durumda Fenerbahçe tehlikeli yerden serbest vuruşları ve penaltılar kazanabilir.

Üstelik ek bir bilgi veriyim kariyerinde hiç penaltı kaçırmamış bir futbolcu.

Jesus Sistemine Uyar Mı?

Aboubakar gelirse en büyük sorunlardan biri teknik direktör Jorge Jesus’un, sezon başından beri takıma oturttuğu sisteme uyup uymayacağı sorunu. Üstelik Batshuayi gibi takıma alışmış forvet varken nasıl yer alacağı. İkisi de farklı tip forvetler olsa da sistemli bir oyun olduğu sürece Aboubakar’ın uyumsuzluk sorunu yaşayamaz .  Geldiği ilk gün bile hemen sahaya çıkıp gol atabilecek potansiyelinde bir futbolcu.

Aboubakar, üstelik Fenerbahçe’nin tamda aradığı tarzda futbolcu. Bazen kapalı savunmakta açmakta zorlanan Fenerbahçe, bu sorunu Aboubakar ile çözebilir. Özellikle top sürüsü ve girdiği ikili mücadelesindeki üstünlük kurmasıyla fayda sağlayacaktır.

4-4-2 sistemlerinde Aboubakar-Batshuayi gol olarak değil ama asist olarak takıma büyük bir katkıda sunabilir. Bu sistemde rakibi yoğun baskı altına alıp şutları kaleyi döven bir Fenerbahçe izleyebiliriz.  

Tabii ki böyle bir oyuncuyu almak özellikle yıllık 6 Milyon Euro kazanan ve Euro kurunun bu kadar arttığı dönemde maliyetini karşılamak zor olacaktır. Ama Aboubakar geldiği zaman sponsor, seyirci ve Avrupa’da başarıda gelecektir. 

Tabii kronik bir sakatlığı bulunduğu için kafalarda hep soru işareti olacaktır.  Riske giremeden başarı gelmez.  Ama yaş aldığı için Aboubakar için uzun vadeli olmasa da kısa vadeli güzel bir plan uyacaktır. Üstelik 8 senedir şampiyon olmayan Fenerbahçe’nin şampiyonluk hasretine son verebilir.