Basketbolun Doğuşu ve NBA’nin Kökenleri

Basketbol, günümüzde milyarlarca dolarlık bir spor endüstrisi haline gelmiş olsa da, kökeni 19. yüzyıla kadar gitmektedir. Bu yazıda, basketbolun nasıl icat edildiği ve NBA’nin nasıl ortaya çıktığına dair tarihi bir yolculuk yapacağız.

Basketbolun İcadı ve Başlangıçları

Basketbol, 1891 yılında Kanadalı beden eğitimi öğretmeni Dr. James Naismith tarafından icat edildi. O dönemde Massachusetts eyaletinde bulunan Springfield YMCA Koleji’nde görev yapan Naismith, öğrencilerin kapalı spor salonunda oynayabilecekleri yeni bir oyun arayışındaydı. İşte bu arayış sonucunda basketbol doğdu. Naismith, oyunu icat ederken iki büyük şeftali sepetini salonun yüksek balkon demirlerine astı ve bu sepetlere top atarak sayı yapma fikriyle oyunun temellerini attı. Oyunun adı da “basket ball” yani “sepet topu” oldu.

Basketbolun Hızlı Yayılışı

Basketbol, hızla yayılarak önce YMCA okullarına, sonra da tüm Amerika Birleşik Devletleri’ne sıçradı. Bu yeni spor, 2 yıl içinde büyük bir popülarite kazandı ve sevilen bir spor dalı haline geldi.

İlk Profesyonel Takımlar ve Trenton Nationals

Basketbolun yaygınlaşmasıyla birlikte, profesyonel takımlar da ortaya çıkmaya başladı. Bu dönemin ilk para kazanan takımlarından biri Trenton Nationals oldu. 7 Kasım 1896’da Brooklyn YMCA takımını 16-1 yenerek oyuncular adam başı 5 dolar kazandılar.

Başlık 4: Basketbolun Zorlu Dönemi ve Liglerin Kuruluşu

1900-1945 arasında, birçok farklı büyüklükte basketbol ligi kurulsa da, 1. Dünya Savaşı, Büyük Buhran ve 2. Dünya Savaşı gibi felaketler nedeniyle birçoğu uzun ömürlü olamadı. Ancak bu zorlu dönemde ayakta kalan ve ulusal anlamda ses getiren iki lig vardı: 1925’te oluşan American Basketball League (ABL) ve 1935’te Midwest Basketball Conference (MBC) olarak kurulan, daha sonra National Basketball League (Ulusal Basketbol Ligi – NBL) adını alan MBC.

NBA’nin Oluşumu

2. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte Amerika’da yaşam normale dönmeye başladı ve eğlence sektörü yeniden canlandı. Bu dönemde, spor salonlarının sahipleri boş günlerde para kazanacak yeni organizasyonlar arayışındaydı. İşte bu noktada, Boston Garden’ın sahibi Walter Brown ve Cleveland Arena’nın patronu Albert Sutphin öncülüğünde, NBL’ye rakip olacak bir basketbol liginin kurulma fikri doğdu. 6 Haziran 1946’da, New York City’deki Commodore Oteli’nde, 11 salon sahibi NBA’nin temellerini oluşturan Basketball Association of America’yı (BAA – Amerika Basketbol Birliği) kurdu.

BAA, ilk sezonunda 11 takımla başladı ve bu takımların arasında günümüzün ünlü takımlarından bazıları da vardı. BAA’nın kurulması, basketbolun profesyonel seviyede oynandığı bir lige dönüşümün başlangıcıydı ve daha sonra NBA olarak bilinen organizasyonun temelini atmış oldu. NBA, zamanla büyüyerek dünyanın en önemli basketbol liglerinden biri haline geldi.